Zakończenie roku szkolnego, a upominek dla nauczyciela – sava_decorate radzi…

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami i choć dla uczniów i dzieci jest to czas wielkiej radości, spotkań z przyjaciółmi, zdobywania pięknych wspomnień na wakacjach, to jest to także czas pożegnań. 

Pożegnania zawsze są trudne, a jeszcze bardziej, jeśli zmienia się nasze otoczenie i grono znajomych, nauczyciele czy placówka.

Podziękowanie dla nauczyciela: Propozycje upominków i gestów, które warto rozważyć

Jako nauczyciel zawsze bardzo przeżywam pożegnania z grupą. Wiem, jak wiele energii, pasji i miłości wkładam w swoją pracę i edukację moich malutkich. Tak, tak właśnie ich nazywam! Stworzenie im miejsca, w której będą miały poczucie bezpieczeństwa, w którym będą czuły się szanowane i kochane jest dla mnie pięknym doświadczeniem. Nie tylko uczę ich codziennie nowych rzeczy, przygotowując się do tego, ale też uczę się od nich. Mimo, że jestem dorosła chłonę od nich chęć poznawania otoczenia, radości i uśmiechu. Dla każdego nauczyciela ich uczniowie są małym promykiem. 

Artykuł nie został stworzony po to, aby przekonywać Was, że kultywowanie tradycji wręczania nauczycielom prezentów ma być przedłużane. Do niczego nie będę przekonywała, ponieważ wystarczą słowa, gesty i emocje, aby poczuł się doceniony przez Was, uczniów. 

Nasza społeczność jest dość mocno podzielona względem tego, czy takie upominki powinny być wręczane. I oczywiście, ja jestem zdania, że nigdy nie można tego wymagać, ale wiem, że jest też taka grupa odbiorców, która po prostu czuje taką potrzebę, chce podziękować, bo nawiązała przepiękną nić porozumienia z nauczycielem. 

Dlatego ja podaję wyłącznie propozycje. Propozycje, które Ty możesz wykorzystać, np. ze swoim dzieckiem. 

Cudownymi pomysłami, które zostaną na długo w pamięci edukatora na pewno będzie: 

  • Rozmowa – Brzmi banalnie? Wcale nie! Jeśli czujesz odwagę i potrzebę, to podejdź do swojego ulubionego nauczyciela i powiedz mu coś miłego w Dzień Zakończenia Roku. Powiedz, dlaczego lubisz jego przedmiot, czym Cię motywuje, jakie zajęcia lubisz, za co go cenisz. Po co? Wiem z własnego doświadczenia, ilu nauczycielom nie podziękowałam, bo czułam się bardzo nieśmiała. Tkwi to gdzieś we mnie, a takie rzeczy pozostają na długo w pamięci i nosi się je przez całe życie. Co więcej? Na pewno wiesz, czym jest „feed back”. Oczywiście nauczyciel może zrobić ankietę, ale czy uczniowie je lubią? Wcale niekoniecznie. Dzięki Twojemu otwarciu się będzie wiedział, co robi dobrze, czym potrafi zachęcić. To bardzo ważne w jego pracy. 
  • Kartka okolicznościowa – Nie jesteś gotowa/y na to, aby aż na tyle się otworzyć? Doskonale to rozumiem! Miałam tak samo. Dlatego stworzyłam kartki okolicznościowe z dodatkami, które dodają im subtelności i zwiewności. W dodatku, dzięki ręcznej pracy są na pewno wyszukanym dodatkiem, choć nie drogim. Kartka w środku posiada puste miejsce, w którym możesz napisać to, co chciałabyś mu powiedzieć. Zawrzyj może wspomnienie lub krótką anegdotę związaną z jego zajęciami. Lubisz humor? Nie bój się i napisz to, co czujesz w swoim sercu! Mimo, że moje przedszkolaki nie piszą jeszcze zdań, to mam do dzisiaj kartki wypełnione przez mamy z podziękowaniami, które podpowiadały im ich pociechy. To najpiękniejsze momenty, gdy czytasz i wiesz, że to co się robi ma sens.
  • Plakat/album – Jesteście zgraną paczką w klasie? Wykorzystajcie to! Wykonajcie wspólnie plakat z najśmieszniejszymi wspomnieniami z zajęć. Możecie stworzyć także album ze zdjęciami Waszymi i z nauczycielem. Takie pamiątki są bezcenne!
  • Podstawka pod kawę – Zastanawiasz się pewnie nieraz ile kaw dziennie wypija nauczyciel lub wychowawca. Oj, dużo! Spowodowane jest to potrzebą posiadania ciągłej energii, by jego zajęcia okazały się produktywne, ale też higieną głosu, która jest bardzo ważna w tym zawodzie. 
  • Obraz – Obraz? Dla nauczyciela? Wiedziałam, że nieco zadziwię. Może wraz z przyjaciółkami lub kolegami lubicie zajęcia tego samego Pana lub Pani od przedmiotu, uwielbiacie uczestniczyć w jego/jej kółku zainteresowań? Spróbujcie to wykorzystać, wybierając podobrazie i odciskając, np. swoje dłonie, które przerobicie na jakieś śmieszne zwierzęta i podpiszcie się swoimi imionami. To fajny pomysł, który rozładuje każdą złą chwilę, a przysporzy wyłącznie mnóstwa uśmiechu.
  • Kwiaty – Nie, to nie przestarzały i nic nie znaczący gest. Każdy uwielbia je otrzymywać, ale znam też wspaniały sposób na jego personalizację. Jeśli masz taką możliwość i uwielbiasz rośliny, to zbierz bukiet kwiatów, które są dostępne na łące, polu czy w ogrodzie. Samodzielnie wykonaj bukiet i uwierz mi rzuci się w oczy jako pierwszy. 
  • Szkatułka wspomnień – To na pewno rewolucja w upominkach. Jeśli wraz ze swoim wychowawcą spędziliście mnóstwo czasu, np. na wycieczkach szkolnych, to stwórzcie przedmiot typu szkatułka lub pudełko (drewniane, kartonowe).  Umieścicie w nim zdjęcia, przedmioty, które będą kojarzyły mu się z Wami i wycieczkami ze swoją klasą.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie chodzi o kosztowne prezenty, ale o wyraz szczerości, troski i uznania. To gesty, które doceniane są przez nauczycieli i pozostają w ich sercach na długie lata. Każdy nauczyciel zasługuje na to, aby poczuć się docenionym i zauważonym za swoje wysiłki.

Markę sava_decorate znajdziesz na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *