Zasypianie malucha – jak mu w tym pomóc?

Problemy z zasypianiem malucha mogą pojawić się w każdym momencie dzieciństwa. Niesie to za sobą różne przyczyny, które warto omówić. W dzisiejszym artykule zdradzimy skuteczne sposoby na uspokojenie dziecka, które buntuje się przed zaśnięciem. Zasypianie malucha już nie będzie stanowiło problemu!

zasypianie mlaucha

Zasypianie malucha – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów dziecka ze snem jest kolka. Zwykle zaczyna się, gdy dziecko ma około 4 tygodnie i ma tendencję do osiągnięcia szczytu w wieku 6-8 tygodni. Przyczyna kolki jest wciąż nieznana. Może być związana z niedojrzałym układem pokarmowym, wrażliwością na niektóre pokarmy w diecie mamy lub czynnikami środowiskowymi. Takimi jak hałas i ekspozycja na światło.

Inną potencjalną przyczyną trudności ze snem dziecka jest głód. Dzieci potrzebują pożywnego jedzenia w ciągu dnia, aby utrzymać zdrowe wzorce snu. Jeśli nie są odpowiednio karmione w ciągu dnia, może to powodować częste budzenie się w nocy z powodu głodu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli dziecko pominęło wcześniej zaplanowane karmienia podczas ich regularnej rutyny w ciągu dnia.

Trzecia przyczyna zaburzonego snu u niemowląt może być związana z pewnymi stanami chorobowymi. Takimi jak refluks kwasowy lub problemy z układem oddechowym, takie jak astma lub alergie, które zakłócają oddychanie podczas snu. Refluks występuje, gdy kwaśna treść żołądkowa wraca do przełyku i może być niewygodna dla niemowląt. Powodując ich częste budzenie się w nocy z bólu i dyskomfortu. Problemy z oddychaniem mogą również prowadzić do trudności z zasypianiem. Dzieci z trudem łapią oddech lub cierpią z powodu napadów kaszlu w ciągu nocy. A te zakłócają ich regularny cykl snu.

Niektóre dzieci mają trudności ze snem z powodu bólu związanego z ząbkowaniem lub innych form dyskomfortu fizycznego. Takich jak pieluszkowe zapalenie skóry, owrzodzenia lub zaczerwienienia spowodowane zbyt długim leżeniem bez zmiany pozycji. Dziecko może zacząć odczuwać ból związany z ząbkowaniem około 4 miesiąca życia. Może to utrudniać mu nieprzerwane zasypianie przez całą noc. Aby złagodzić ten problem, pomocne może być podanie dziecku czegoś zimnego (nie zamrożonego), np. czystej ściereczki do mycia zębów lekko zmoczonej w wodzie i schłodzonej w lodówce przed snem. Aby mogło ją żuć podczas zasypiania, co złagodzi ewentualny dyskomfort, jaki może odczuwać z powodu wyrastających zębów przechodzących przez dziąsła.

Sposoby na trudności z zasypianiem dziecka

Jedną z najczęstszych trudności, z jakimi borykają się rodzice podczas wychowywania maluchów, jest pomaganie im w uzyskaniu wystarczającej ilości snu. Brak wystarczającego odpoczynku może mieć negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby znaleźć sposoby na uzyskanie spokoju maluchów, którego potrzebują. Zasypianie malucha – oto kilka strategii radzenia sobie z trudnościami w zasypianiu dziecka:

Stwórz spójną rutynę

Ustanowienie regularnej rutyny na dobranoc może pomóc maluchowi nauczyć się, kiedy nadszedł czas, aby się uspokoić i przygotować do snu. Może to obejmować takie rzeczy jak czytanie bajek, branie ciepłej kąpieli lub prysznica, mycie zębów i zakładanie piżamy. Upewnij się, że utrzymujesz tę rutynę tak spójną, jak to możliwe – ten sam porządek działań każdej nocy – tak, że twój maluch wiedział, czego się spodziewać.

Unikaj cukru przed snem

Cukier może sprawić, że trudniej będzie Twojemu maluchowi zasnąć i pozostać w stanie uśpienia. Dlatego staraj się unikać słodkich przekąsek lub napojów w ciągu dwóch godzin od pory snu.

Ogranicz drzemki w ciągu dnia

Podczas gdy drzemki w ciągu dnia mogą być korzystne, to zbyt wiele drzemek może zakłócać sen nocny. Spróbuj ograniczyć drzemki w ciągu dnia do nie więcej niż dwóch godzin każdego dnia.

Zaciemnij pokój

Zbyt dużo światła może uniemożliwić maluchom uzyskanie dobrego snu w nocy. Upewnij się, że ich sypialnia jest ciemna i cicha w nocy, zamykając zasłony lub odcienie i usuwając wszelkie hałasujące urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, tablety lub telefony komórkowe.

Zachęcaj do samodzielności

Problemy z zasypianiem są często spowodowane lękiem separacyjnym. Ale z zachętą i wsparciem Twój maluch może stać się bardziej samowystarczalny, jeśli chodzi o zasypianie bez konieczności pozostania w pokoju przez całą noc. Rozmawiaj z nimi przed snem o tym, jak mogą czuć się komfortowo, zasypiając na własną rękę. Świetnym pomysłem może okazać się pluszak lub ulubiony kocyk dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *