Postanowienia noworoczne – czy warto je mieć i jak je realizować?

Nowy rok to często czas refleksji i wyznaczania celów na nadchodzące 12 miesięcy. „Nowy rok, nowa ja” – to zdanie, które powtarzane jest przez większość ludzi co roku. Wiele osób robi postanowienia noworoczne, ale czy warto je robić to już indywidualna preferencja. Podejmowanie postanowień może pomóc nam skupić się na realizacji celów osobistych i zawodowych, a także rozwinąć zdrowe nawyki. W tym artykule omówimy zagadnienia związane z postanowieniami noworocznymi.

Postanowienia noworoczne – czy warto je mieć?

Motywujące może być to, że mamy plan dążenia do czegoś lub robienia postępów w dziedzinach życia, na których nam zależy. Spisanie naszych postanowień służy również jako ważne przypomnienie o tym, co chcemy osiągnąć w nowym roku. Dodatkowo, posiadanie namacalnych celów może zapewnić poczucie kontroli nad naszym życiem i zainspirować nas do dotrzymywania zobowiązań.

Z drugiej strony, ludzie mogą stwierdzić, że wyznaczanie celów może stworzyć dodatkową presję i nierealistyczne oczekiwania, które mogą być trudne do utrzymania. Możemy nawet zniechęcić się, jeśli nie osiągniemy pożądanych rezultatów, co doprowadzi nas do całkowitego zaniechania. W takich przypadkach lepiej skupić się na mniejszych osiągnięciach w ciągu roku, zamiast od razu podejmować się wielkich postanowień. Możemy nagradzać się za stopniowe postępy i budować motywację do przyszłych sukcesów po drodze.

W ostatecznym rozrachunku to, czy warto robić postanowienia noworoczne, zależy w dużej mierze od własnych preferencji i okoliczności życiowych. Niektórzy ludzie mogą odnieść korzyści z posiadania usystematyzowanych celów, podczas gdy inni mogą radzić sobie lepiej bez nich. Ostatecznie ważne jest, aby ustalić realistyczne oczekiwania, które są znaczące i osiągalne, aby nie dać się przytłoczyć wzniosłym ambicjom lub zniechęcić porażką.

Formułowanie celów na nowy rok – jak to robić?

Istnieje pewna metoda, dzięki której dokładnie możemy zaplanować wszystko, co chcemy uzyskać w nowym roku. Nazywa się SMART i służy skutecznemu wyznaczaniu celów. Polega na jak najlepszym wykorzystaniu naszych zasobów, aby osiągnąć pożądany rezultat w jak najbardziej efektywny sposób. W jego nazwie ukrytych jest pięć cech. Pokazują one co powinien spełniać dobrze sformułowany cel i postanowienie. Każda litera jest pewnego rodzaju założeniem, jakie powinien spełniać „sprytny cel”.

  • – Sprecyzowany
  • M – Mierzalny
  • A – Atrakcyjny
  • R – Realistyczny
  • T – Terminowy

Najważniejsze, aby dokładnie wiedzieć, czego sam cel dotyczy, co konkretnie chcemy osiągnąć i w jaki sposób. Następnie kolejnym krokiem jest określenie po czym poznamy, że został osiągnięty. Nie rzucamy ogólnikowych zdań typu „chcę schudnąć”, tylko dokładnie „chcę schudnąć 5 kilogramów”. Wtedy nabiera to sensu, ponieważ będziemy mogli jasno stwierdzić, ile nam brakuje do sukcesu. Proste, prawda?

Zadajmy sobie ważne pytanie “Po co chcę osiągnąć ten cel?”. Rozpiszmy sobie korzyści i wyzwania, a następnie sprawdźmy, czy jest to w ogóle możliwe do osiągnięcia. Wszystko musi być dostosowane do naszego czasu i możliwości. Ostatnim punktem jest określenie terminu, który zwiększy naszą mobilizację.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Trzymanie się noworocznego postanowienia może być trudne. Wymaga determinacji, dobrego planowania i upewnienia się, że jesteś gotowy na wszelkie wyzwania, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Oto kilka wskazówek, jak dotrzymać swoich postanowień i upewnić się, że osiągniesz to, co sobie wyznaczyłeś.

Po pierwsze, stawiaj sobie realistyczne cele. Stawianie sobie zbyt wysoko poprzeczki może być zniechęcające i może utrudnić utrzymanie motywacji. Upewnij się, że wyznaczone cele są możliwe do osiągnięcia i nie bój się robić najpierw małych kroków. Gdy te kroki zostaną osiągnięte, zwiększaj stopień trudności lub stawiaj sobie kolejne wyzwania, aby osiągnąć większe cele.

Po drugie, stwórz plan działania. Praca nad swoim celem nie powinna być pozostawiona przypadkowi lub decyzjom podejmowanym pod wpływem impulsu; zamiast tego stwórz zorganizowany plan działania, który zawiera mniejsze cele, które pomogą Ci przesunąć się w kierunku końcowego rezultatu. Plan powinien zawierać konkretne daty lub terminy, kiedy zadania muszą być wykonane i jak będą wykonane; to pomoże utrzymać cię na torze i zapewni motywację w miarę postępów w każdym kroku.

Po trzecie, zdobądź partnera lub grupę wsparcia. Posiadanie kogoś, na kim możesz polegać w kwestii wsparcia lub nawet tylko przyjaznego przypomnienia, może podtrzymać Cię na duchu w trudnych momentach całego procesu. Może to być przyjaciel, członek rodziny lub nawet społeczność internetowa, która pomaga sobie nawzajem w osiąganiu osobistych celów.

Wreszcie, nagradzaj się za ukończenie kamieni milowych na swojej drodze, aby utrzymać motywację i ekscytację związaną z osiągnięciem ostatecznego celu. Niezależnie od tego, czy jest to wieczór na mieście, czy coś małego, jak wypożyczenie filmu po wykonaniu pewnych zadań – świętowanie sukcesów jest ważne w kontynuowaniu ścieżki w kierunku osiągnięcia czegokolwiek, co postanowiłeś zrobić!

A mi pozostaje życzyć Ci powodzenia w realizowaniu postanowień noworocznych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *