Jak zrobić domowy peeling skóry głowy? Poznaj 4 proste przepisy.

Peeling skóry głowy jest zapominanym elementem pielęgnacji. Przeważnie kobiety koncentrują swoją uwagę na włosach. Tymczasem poświęcenie odrobiny uwagi skórze może wystarczyć, aby poradzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem się, czy wypadaniem włosów. Kluczem do pięknych włosów jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Jak ją oczyścić? Zapoznaj się z przepisami na domowe peelingi i dowiedz się więcej o danym etapie pielęgnacji skóry głowy.

peeling skóry głowy

Czym jest peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy to proces usuwania martwych komórek skóry, olejów i zanieczyszczeń ze skóry głowy. Ten rodzaj złuszczania pomaga poprawić zdrowie skóry głowy, a także jej wygląd. Można go wykonać różnymi metodami, od fizycznych środków złuszczających, takich jak peelingi solne lub cukrowe, po chemiczne, takie jak peelingi kwasem mlekowym lub glikolowym. Wybrany rodzaj zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

O czym warto pamiętać wykonując peeling skóry głowy?

Peeling powinno się aplikować na nieumyte wilgotne włosy, które należy masować okrężnymi ruchami. Podczas wykonywania peelingu skóry głowy ważne jest, aby podczas masowania i wcierania produktu stosować odpowiednią siłę nacisku. Zbyt duży nacisk może powodować podrażnienia i łamanie mieszków włosowych, zbyt mały nie zdziała wiele w kwestii złuszczania. Powinno się to robić długo i dokładnie, ale jednocześnie delikatnie. Dodatkowo należy zwracać uwagę na wszelkie oznaki dyskomfortu lub zaczerwienienia, gdyż może to świadczyć o stosowaniu zbyt silnego produktu dla danego typu skóry.

Dlaczego peeling skóry głowy jest potrzebny i jak często należy go wykonywać?

Regularne stosowanie peelingów do skóry głowy może pomóc utrzymać skórę głowy w czystości i zdrowiu, jednocześnie zmniejszając nadmiar oleju i osadów. Pomaga to również wspierać wzrost włosów poprzez zwiększenie krążenia i dotlenienia tego obszaru. Regularne stosowanie może również pomóc w zmniejszeniu łupieżu, poprawieniu ogólnej tekstury oraz dodaniu objętości i połysku włosom poprzez usunięcie nagromadzonych osadów, które zatykają mieszki włosowe. Taki zabieg można wykonywać mniej więcej raz w tygodniu.

Efekty regularnego stosowania peelingu:

  • wzmocnione włosy
  • zahamowane wypadanie
  • odbicie włosów u nasady
  • szybszy porost
  • pojawianie się baby hair
  • mniejsze przetłuszczanie się włosów
  • uczucie głębokiego odświeżenia
  • pozbycie się swędzenia, łupieżu
peeling skóry głowy

Jak wykonać domowy peeling skóry głowy?

Żeby mieć pewność, że odpowiednio nakładasz naturalne peelingi do skóry głowy, trzymaj się kilku ważnych zasad:

  1. Peeling wykonuj na nieumytych, wilgotnych włosach.
  2. Przed nałożeniem peelingu, zmocz skórę głowy – woda sprawi, że szampon będzie się pienił, a peelingujące drobinki staną się delikatniejsze.
  3. Nie rób peelingu skóry głowy częściej niż raz w tygodniu. W przypadku peelingu z sody, ten okres jest jeszcze dłuższy. Zbyt częste złuszczanie naskórka może przynieść negatywne skutki.
  4. Staraj się delikatnie masować skórę głowy i unikaj tarcia. Pocierając, uszkodzisz mechanicznie włosy lub podrażnisz delikatną skórę.
  5. W razie możliwości, staraj się nie nakładać peelingu na włosy.
  6. Dokładnie spłucz peeling i umyj włosy.

Proste przepisy na zrobienie domowego peelingu

Stworzenie własnego, domowego peelingu do skóry głowy to świetny sposób na odżywienie, ożywienie i głębokie oczyszczenie skóry głowy. Prosty przepis na scrub do skóry głowy wymaga zaledwie kilku składników, które prawdopodobnie masz już w swojej kuchennej szafce.

Peeling kawowy

  • 2 -3 łyżki fusów po parzeniu kawy
  • 2 łyżki szamponu

Wymieszaj kawę z szamponem w miseczce. Zmocz skórę głowy, a następnie partiami nakładaj mieszankę i delikatnie masuj.

Dzięki właściwościom kofeiny zawartej w kawie uzyskamy mocniejszy efekt pobudzenia krążenia, co stymuluje włosy do wzrostu. Fusy po parzeniu kawy idealnie nadadzą się do głębokiego oczyszczenia skóry głowy. Peeling ten może delikatnie przyciemnić włosy, dlatego powinny uważać z nim blondynki.

Peeling cukrowy

  • 3 łyżeczki drobnoziarnistego cukru
  • 2 łyżki szamponu
  • opcjonalnie: żel aloesowy

Wymieszaj składniki ze sobą. Wiedz, że peeling powinien mieć gęstą, zwartą konsystencję. Następnie delikatnie nałóż mieszankę na mokrą skórę głowy. Wykonaj delikatny masaż.

Drobinki cukru odblokowują zapchane mieszki włosów i złuszczają martwy naskórek. Jeśli zdecydujesz się dodać żel aloesowy, dodatkowo nawilżysz i odżywisz skórę.

Peeling z sody oczyszczonej

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • odrobina szamponu (ok. 2 łyżki)

Dodaj do szamponu sodę oczyszczoną i dokładnie wymieszaj. Nałóż mieszankę na skórę głowy. Odczekaj 5-10 minut, a następnie spłucz peeling. Umyj włosy tak, jak zawsze.

Peeling z sody sprawdzi się u osób, które zmagają się z szybkim przetłuszczaniem się włosów. Soda świetnie oczyści skórę głowy i pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń z mieszków włosowych. Pamiętaj, że ze względu na intensywne działanie peelingu z sody, nie powinno się po niego sięgać częściej niż raz w miesiącu!

Peeling z brązowego cukru i płatków owsianych

  • 2 łyżki brązowego cukru
  • 2 łyżki płatków owsianych
  • 2 łyżki odżywki do włosów

Wymieszaj 2 łyżki drobno zmielonego brązowego cukru z 2 łyżkami drobno zmielonych płatków owsianych. Dodaj 2 łyżki odżywki do włosów lub 2 łyżeczki oleju kokosowego lub migdałowego. Wymieszaj do całkowitego połączenia. Wmasuj okrężnymi ruchami w mokrą lub wilgotną skórę głowy. Spłucz dokładnie ciepłą wodą. Na koniec umyj włosy szamponem jak zwykle.

Ten peeling sprawdzi się bardziej u właścicielek rzadszych włosów. Brązowy cukier jest bogaty w kwas glikolowy, który pomaga zniszczyć zanieczyszczenia i nagromadzone na skórze głowy produkty. Płatki owsiane pomagają łagodzić wszelkie stany zapalne i podrażnienia, zapewniając jednocześnie delikatne, ale skuteczne złuszczanie. Naturalne oleje i białka zawarte w płatkach owsianych pomagają odżywiać skórę głowy, dostarczając jej niezbędnych witamin i minerałów do mieszków włosowych. To połączenie składników może pomóc zmniejszyć łuszczenie się włosów, swędzenie, suchość, łupież, a nawet stymulować nowy wzrost.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *