Postanowienia Noworoczne – Czy warto je mieć? Rozmowa z Psychologiem –  Darią Cerazy

Wprowadzając się w nowy rok, wiele osób zwykło formułować postanowienia noworoczne, kierując się chęcią poprawy swojego życia i zdrowia. Jednak, czy warto je mieć? Czy są one skuteczne, czy może to jedynie chwilowa motywacja, która szybko gaśnie w takt biegu codziennego życia? Aby rozwiać te wątpliwości, postanowiliśmy porozmawiać z psychologiem, Darią Cerazy, aby zgłębić psychologiczne aspekty związane z postanowieniami noworocznymi.

Daria Cerazy – psycholog

W trakcie naszej rozmowy, pani Daria dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat najczęstszych postanowień noworocznych, które pojawiają się w jej gabinecie psychoterapeutycznym. Jej bogate doświadczenie pozwoliło nam zgłębić motywacje i cele, które kierują pacjentami w stronę tych konkretnych postanowień.

Jednakże, jak podkreśla pani Daria, istnieje potrzeba zrozumienia psychologicznych mechanizmów, które skłaniają ludzi do formułowania tych postanowień w okresie noworocznym. To właśnie te głębsze aspekty psychiki stanowią klucz do zrozumienia, dlaczego noworoczne deklaracje mają taki wyjątkowy charakter i jakie wyzwania mogą się pojawić w ich realizacji.

Podejmując temat popularnych postanowień, takich jak utrata wagi, rzucenie palenia czy regularne ćwiczenia, pani Daria dokładnie analizuje, czy te cele są zgodne z zasadami zdrowego podejścia do psychiki. Czy ich realizacja może przynieść korzyści nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu, czy może prowadzić do potencjalnych zagrożeń dla równowagi psychicznej?

Wspólnie z panią Darią przechodzimy także przez kwestie ewentualnych niepowodzeń w realizacji postanowień noworocznych i zastanawiamy się, czy nieudane próby mogą wpływać negatywnie na samoocenę i ogólne samopoczucie. Jak radzić sobie z ewentualnymi trudnościami, aby nie stracić motywacji i utrzymać założone cele przez cały rok?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki od pani Darii Cerazy, które mogą okazać się niezwykle pomocne dla tych, którzy pragną skutecznie realizować swoje postanowienia noworoczne. Teraz przejdziemy do przedstawienia tych cennych spostrzeżeń.

Daria, jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne, z jakimi pacjenci zgłaszają się do Ciebie w gabinecie?

To mocno zależy od tego, w którym momencie terapii pacjenci są.

Wielu pacjentów, z którymi pracuję ma już dużą świadomość siebie, swoich trudności, swoich potrzeb. Ci pacjenci zazwyczaj mówią w kontekście postanowień noworocznych o tym, że chcą dalej pracować nad stawianiem swoich granic, budowaniem zdrowych relacji, pogodzeniu się ze swoją przeszłością.

Po Nowym Roku zgłasza się do mnie wielu nowych pacjentów, dla których rozpoczęcie terapii i pracy nad sobą, swoimi relacjami jest właśnie takim noworocznym postanowieniem – i to jest naprawdę wspaniałe, zwłaszcza jeśli pacjentom udaje się w tej terapii wytrwać. 

Dlaczego ludzie decydują się na postanowienia noworoczne? Jaki jest psychologiczny impuls do podejmowania takich decyzji w okresie noworocznym?

Postanowienia noworoczne  mają swoją specyfikę. Na początku roku mnóstwo osób zaczyna rozważać zmiany w swoim życiu. Często to czas, gdy refleksja nad mijającym rokiem i marzenia o lepszej przyszłości nabierają mocy. Jest to moment, w którym stawiamy sobie cele, chcemy być lepsi, zdrowsi, szczęśliwsi. A dlaczego akurat teraz? To jest nie tylko zwyczaj, ale także psychologiczny mechanizm. Nowy rok symbolizuje świeży start, odnowienie, czystą kartę, co daje poczucie możliwości zmiany. To moment, kiedy możemy odetchnąć pełną piersią i uwierzyć, że możemy być kimś lepszym.

Psychologia wskazuje na różne motywacje ludzi przy podejmowaniu postanowień noworocznych. Często towarzyszy im chęć samorozwoju, poprawa jakości życia, a także próba naprawienia błędów z poprzedniego roku. To taka swoista ceremonia rozstania się ze starym JA i powitania nowego. 

Robiąc postanowienia noworoczne warto pamiętać, że istnieje coś takiego jak pułapka postanowień noworocznych – często brakuje im konkretności, są zbyt ogólne, co utrudnia ich realizację. W tym przypadku łatwo tracimy motywację i entuzjazm. 

Co sądzisz o popularnych postanowieniach takich jak utrata wagi, rzucenie palenia czy regularne ćwiczenia? Czy są one zdrowe z perspektywy psychiki?

Na pierwszy rzut oka te postanowienia wydają się korzystne. Przecież chęć poprawy zdrowia, zrzucenie szkodliwych nawyków czy dbanie o formę wydają się sensowne, prawda? Ja uważam, że  kluczowe jest podejście do tych celów.

Utrata wagi czy regularne ćwiczenia mogą stać się obsesją, prowadząc do zaburzeń odżywiania lub przetrenowania. Rzucenie palenia może spowodować stres związany z odstawieniem używki, co w połączeniu z presją społeczną może negatywnie wpłynąć na psychikę.

Warto także zauważyć, że nie każdy reaguje na te cele w ten sam sposób. Dla jednej osoby regularne ćwiczenia mogą być źródłem radości i relaksu, dla innej zaś mogą stworzyć presję i lęk związany z brakiem osiągnięcia zamierzonego celu.

Psychika jest delikatnym balansem, a postanowienia te mogą czasami zakłócić ten stan równowagi. Kluczowe jest więc podejście, które uwzględnia zdrowie psychiczne jednostki. Warto skupić się na aspektach pozytywnych zmian, takich jak poczucie własnej wartości, radość z osiągnięć, a nie jedynie na rezultatach.

Te postanowienia mogą być zdrowe, ale pod warunkiem, że są podejmowane w sposób świadomy, z umiarem i bez wywoływania presji czy stresu. Kluczowe jest także to, jak jednostka postrzega i reaguje na te cele. Ich realizacja powinna być wspierana przez pozytywne myślenie, dbanie o równowagę psychiczną i zdrowe podejście do zmian. 

Czy istnieje ryzyko, że nieudane postanowienia noworoczne mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i samoocenę?

Rzeczywiście, postanowienia noworoczne, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, mogą rzutować na nasze samopoczucie i samoocenę. To tak jakbyśmy postawili sobie cel, a potem nie zdołali go osiągnąć – to jest swego rodzaju rodzaj porażki.

Wiele zależy od naszego podejścia do tych postanowień. Jeśli bardzo się na nich skupiamy, a potem zawodzimy, to łatwo o poczucie niepowodzenia. Wyobraź sobie, że stawiasz sobie poprzeczkę bardzo wysoko i kiedy nie udaje się jej przeskoczyć, czujesz się rozczarowana i sfrustrowana. Nieudane postanowienia mogą podkopać naszą wiarę we własne umiejętności. Jeśli nie udaje się zrealizować celu, zaczynamy wątpić w siebie, w swoje siły, a to może prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości.

Poza tym, otoczenie społeczne odgrywa tu niebagatelną rolę. Wszyscy mówią o postanowieniach noworocznych, co sprawia, że czujemy presję społeczną do ich podejmowania. To jakby zbiorowe dążenie do poprawy siebie, które jest wsparciem dla indywidualnych wysiłków. Wszyscy wokół mówią o swoich celach i osiągnięciach, a my nie możemy pochwalić się sukcesem, to czujemy się gorzej, jakbyśmy zawiedli siebie i innych.

Jak radzić sobie z ewentualnymi niepowodzeniami w realizacji postanowień noworocznych i utrzymaniem motywacji przez cały rok?

Oczywiście, radzenie sobie z niepowodzeniami w realizacji postanowień noworocznych i utrzymaniem motywacji na dłuższą metę to dość spore wyzwanie. Przede wszystkim, kluczowe jest ustanowienie realistycznych celów. Często nasze postanowienia są ogólne, niekonkretne i zbyt ambitne, co może prowadzić do frustracji, kiedy nie udaje się ich zrealizować. Kluczowe jest podejście. Ważne jest patrzenie na postanowienia jako na okazję do nauki, doświadczenia i rozwoju, a nie jedynie jako na ocenę naszych umiejętności czy wartości. Jeśli dojdzie do porażki, nie warto się poddawać. Ważne jest wybaczenie sobie za niepowodzenia i skupienie się na tym, co możemy z tego wynieść. No wiesz – jedno ciastko nie sprawia, że cała dieta jest zaprzepaszczona. To jak nauka jazdy na rowerze – często trzeba upaść, aby nauczyć się jak się podnieść i iść dalej.

To, że postanowienia nie wypaliły, nie oznacza porażki. To moment do refleksji, analizy, co poszło nie tak, co możemy poprawić. Ważne jest też patrzenie na swoje sukcesy, nawet te małe, bo to one budują poczucie własnej wartości. 

Masz jakieś rady dla osób, które wyznaczają sobie postanowienia noworoczne? Jak tak, to jakie?

Lepiej postawić sobie cele mierzalne, osiągalne i dostosowane do naszych możliwości.

Następnie, ważne jest skupienie się na drobnych krokach. Zamiast patrzeć na całość, warto podzielić postawione cele na mniejsze etapy. To tak, jakbyśmy chcieli zbudować dom – zaczynamy od fundamentów, a nie od razu od dachu. Każdy krok w drodze do celu jest ważny.

Dobrym pomysłem jest także śledzenie postępów. Notowanie swoich osiągnięć, nawet tych drobnych, może dostarczyć motywacji do dalszej pracy. To tak, jakbyśmy zbierali drobne kamyczki, aby stworzyć solidny fundament pod swoje cele.

Oprócz tego, warto pamiętać o elastyczności. Życie jest pełne nieprzewidzianych sytuacji, a czasem musimy dostosować nasze cele do zmieniających się warunków. To jak nawigowanie statkiem – musimy czasem zmienić kierunek, aby dotrzeć do celu.

Ogromną rolę odgrywa także wsparcie społeczne. Dzielenie się naszymi celami i postępami z bliskimi, przyjaciółmi czy mentorami może dostarczyć nam motywacji i wsparcia w trudnych momentach.

Pamiętajmy, że postanowienia noworoczne to nie tylko lista życzeń czy celów. To także proces zmiany, który wymaga wysiłku, zaangażowania i determinacji. Często ludzie zapominają o tym, ale kluczem jest systematyczność, cierpliwość i umiejętność radzenia sobie z ewentualnymi porażkami – czego i Wam życzę. 

Na zakończenie, rozmowa z panią Darią Cerazy rzuca nowe światło na psychologiczne aspekty postanowień noworocznych. Jej mądrość i doświadczenie stanowią cenny przewodnik dla tych, którzy dążą do pozytywnych zmian w nadchodzącym roku. Pełne odpowiedzi na zadane pytania oraz dodatkowe inspiracje znajdziesz na stronie pani Darii oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do głębszego zanurzenia się w temat i korzystania z ekspertyzy tej wyjątkowej psycholożki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *