Najważniejsze wskazówki, o których należy pamiętać przy wyborze położnej

Położna kojarzy się większości osób jako pracownik szpitala pracujący wyłączne na sali porodowej. Mam dla Was niespodziankę- położną możecie spotkać właśnie tam, ale również będąc gościem na patologii ciąży, oddziale ginekologicznym, położniczym, w przychodni albo nawet w swoim domu! Czym zajmuje się położna i właściwie na czym polegać będzie nasza współpraca? Wbrew pozorom, położna nie zajmuje się tylko ciężarnymi, rodzącymi i kobietami w połogu, ale na każdym etapie życia kobiety- gdy jest nastolatką, przygotowuje się do ciąży, w przypadku operacji ginekologicznych, niepowodzeń położniczych, czy też w czasie około menopauzalnym.

Dzisiaj skupimy się na wyborze położnej środowiskowej, z którą będziesz mogła współpracować, np. wtedy gdy będziesz w ciąży i będziesz potrzebowała wsparcia oraz rzetelnej wiedzy na tematy ciążowe, okołoporodowe i dotyczące połogu.

Jak znaleźć położną?

Najlepiej zacząć pytać swoich znajomych z okolicy, czy też sąsiadów czy mają kogoś do polecenia. Przydatne są też informacje z lokalnych Facebookowych grup- są skarbnicą wiedzy odnośnie specjalistów pracujących w danym rejonie. Możesz też po prostu udać się do przychodni i tam wypytać o dostępność położnej środowiskowej. Nie ma rejonizacji, ale warto pamiętać, żeby wybrać przychodnię z dogodnym dojazdem i niezbyt odległej od naszego miejsca zamieszkania, bo położne mają swoje obszary, którymi się opiekują. Jeśli wybierasz położną, z którą będziesz współpracować w ramach NFZ, to możesz liczyć między innymi na edukację przedporodową. Między 21 a 31 tygodniem ciąży możesz korzystać z jednej wizyty w tygodniu u swojej położnej, a od 32 tygodnia ciąży do rozwiązania po dwie wizyty w tygodniu. Dopytaj w wybranej placówce jak wyglądają takie wizyty i gdzie się odbywają. Najczęściej odbywają się one w placówce medycznej, w której dana położna pracuje, a jedyne co musisz zrobić to złożyć deklarację wyboru położnej (osobiście lub online przez www.pacjent.gov.pl). Dzięki tym spotkaniom nie tylko nabędziesz wiedzę, ale również zapoznasz  się z położną, która później będzie przychodziła do Ciebie na domowe wizyty patronażowe- oczywiście jeśli będziesz chciała, żeby to była ta sama osoba. Możesz odbyć cały cykl spotkań, a możesz omówić wybrane tematy (co jest szczególnie fajne dla kobiet, które rodzą po raz kolejny, a chcą sobie zaktualizować wiedzę na pewne tematy).  Położne pracujące w ramach NFZ dostępne są od poniedziałku do piątku (bez dni świątecznych). Możesz też wybrać sobie komercyjnie położną i zdecydować się na nią po wybraniu najbardziej satysfakcjonującej dla Ciebie oferty.

Jaka jest różnica między opieką „na NFZ” i komercyjną?

W przypadku usług prywatnych to Ty decydujesz czy wolisz zajęcia grupowe, gdzie spotkasz się z innymi ciężarnymi czy indywidualne. Możesz wybrać zajęcia online, osobiste (w miejscu udzielania świadczeń przez położna lub w swoim domu) lub hybrydowe. Omawiasz wybrane przez siebie aspekty w zależności czy planujesz poród naturalny czy przez cięcie cesarskie, czy planujesz karmić piersią czy odciągniętym pokarmem lub mieszanką. Możesz wybrać sobie kurs regularny, przyspieszony, weekendowy, wieczorny, czy jaki tylko Ci pasuje i co oferowane jest w Twojej okolicy. 

Tak jak wspominałam położne środowiskowe dbają o Twoją rodzinę również po porodzie. W ramach współpracy z położną sprawującą opiekę w ramach NFZ masz prawo do 4-6 wizyt poporodowych, do 8 tygodnia życia dziecka. Odbywają się one od poniedziałku do piątku. Pierwsza wizyta powinna się odbyć w ciągu dwóch dni roboczych od zgłoszenia w przychodni, że jesteście już w domu. Szpitale zwykle wysyłają zgłoszenia o porodzie do wybranej przez Ciebie placówki, ale zwykle jest to dosyć długi proces, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i poinformować placówkę telefonicznie lub osobiście (co może uczynić również tata dziecka).

Jak wygląda taka wizyta?

Położna przychodząc na wizytę opiekuje się Tobą i Maluszkiem. Jeśli chodzi o Ciebie to obejrzy jak goi się krocze lub rana po cięciu cesarskim, oceni jak obkurcza się Twoja macica sprawdzając to palpacyjnie przez powłoki brzuszne, zbada Twoje piersi, wesprze i jeśli trzeba udoskonali wybrany przez Ciebie sposób karmienia. Obejmie Cię opieką zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli coś ją zaniepokoi przekaże Ci informacje do jakiego specjalisty powinnaś się udać.

Jeśli chodzi o dziecko to sprawdzi jego odruchy, zwykle zważy i obliczy przyrosty masy ciała (mówię zwykle, bo nie każda przychodnia wyposaża położną w wagę- warto o to zapytać). Jeśli przyrosty są nieprawidłowe ustalicie wspólny plan działania jak to zmienić. Dziecko będzie również zmierzone centymetrem. W przypadku problemów skórnych położna opowie o prawidłowej pielęgnacji. Zwróci szczególną uwagę na pielęgnację kikuta pępowiny, wyjaśni i pokaże jak ją wykonywać, powie co nas powinno zaniepokoić. Poinformuje co jest fizjologią, a co już nią nie jest i pokieruje dalej do odpowiedniego specjalisty. Odpowie na Wasze pytania i wątpliwości.

Nie chcecie korzystać z wizyt położnej lub uważacie, że mniejsza liczba wizyt niż cztery Wam wystarczy?

Okej, macie do tego prawo. W przypadku, gdy nie chcecie skorzystać z wizyt patronażowych poinformujcie o tym przychodnię podczas rejestracji dziecka.  W przypadku, gdy chcecie skorzystać z mniejszej ilości wizyt niż cztery, położna poprosi Was o dokonanie wpisu do dokumentacji, że rezygnujecie z dalszych wizyt położnej ( z tego tytułu nie ma żadnych konsekwencji).

Nie czujesz chemii ze swoją położną?

Okej, zdarza się. Pamiętaj, że dwa razy do roku możesz bezpłatnie ją zmienić (tak samo jak lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czy pielęgniarkę środowiskową).

Jeśli chodzi o prywatne wizyty patronażowe to tutaj każda położna informuje o swojej ofercie, co wchodzi w zakres takiej wizyty i podaje cennik (zwykle jest możliwość zakupu pojedynczych wizyt lub całych pakietów). W większości ofert istnieje możliwość wizyt popołudniowych, wieczornych lub weekendowych, kiedy tata również jest w domu.

 I z tego miejsca gorąco zachęcam, żeby Panowie aktywnie uczestniczyli w wizytach położnej i nie bali się pytać. Pamiętajcie- nie ma głupich pytań, więc nie martwcie się, że czegoś nie wiecie.

Jak się powinnam przygotować na wizytę położnej?

Bądź w umówionym terminie i godzinie pod adresem, który podałaś. Oprócz tego miej przygotowany wypis ze szpitala swój, dziecka oraz książeczkę zdrowia dziecka. Możesz też przygotować sobie listę pytań do położnej, żeby nic Ci nie umknęło podczas spotkania. 

Nie jesteś pewna czy wszystko dobrze zrozumiałaś? Dopytaj. 

Któryś z domowników ma infekcje lub starsze rodzeństwo przechodzi chorobę zakaźną? Koniecznie poinformuj o tym położną przed wizytą.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać? O tym, że nie jesteśmy od wytykania błędów i kontroli, a od tego żeby Ci pomóc i wesprzeć w tym szczególnym okresie. 

Cieszcie się rodzicielstwem i pozwólcie żebyśmy Was otaczały opieką oraz umacniały w nabywaniu rodzicielskich kompetencji!
KONTAKT DO CUDOWNEJ POŁOŻNEJ, AUTORKI ARTYKUŁU – DARII WALEWSKEIJ REZY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *