Jak nakryć stół na Wigilię? Praktyczne wskazówki dla każdego!

Wigilia występuje raz w roku. Ważne jest, aby na ten wyjątkowy dzień nakryć świąteczny stół dla całej rodziny. Aby wszystko doskonale się prezentowało i wywołało pozytywne emocje. Jak udekorować stół na Boże Narodzenie, aby wyglądał elegancko i wszystko było dopracowane? Z czego powinno się składać świąteczne nakrycie? W naszym artykule znajdują się odpowiedzi na dane pytania. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana zastawa i sztućce sprawią, iż wszyscy goście poczują magiczny klimat świąt. 

Jak prawidłowo nakryć stół na Wigilię? Zasady savoir-vivre, które każdy powinien znać

Nakrywanie stołu z savoir-vivre’em zapewnia elegancką atmosferę, którą mogą cieszyć się wszyscy goście. Poniższe zasady mogą być wykorzystane do prawidłowego stworzenia ustawienia stołu w duchu savoir-vivre:

  • duży talerz do dania głównego, który powinien znajdować się w centralnym miejscu nakrycia, 
  • głęboki talerz do zupy – ustawiamy go na dużym talerzu,
  • nóż – powinien się znajdować po lewej stronie, ostrzem skierowanym w stronę talerza,
  • łyżka – kładziemy ją po prawej stronie noża,
  • widelec – jego miejsce znajduje się po lewej stronie talerza,
  • łyżeczka deserowa – kładziemy ją równolegle nad talerzem,
  • kieliszki ustawiamy nad nad nożem i łyżką.

Jak udekorować stół na Wigilię?

Dekorowanie stołu wigilijnego może być świetną zabawą i satysfakcjonującym doświadczeniem! Dekorując stół, zacznij od wyboru schematu kolorów. Pomyśl o świątecznym duchu Bożego Narodzenia i wybierz kolory takie jak: czerwony, zielony, biały i złoty.

Aby dodać trochę blasku do swoich dekoracji, dodaj metaliczne elementy, takie jak: złote lub srebrne gwiazdki lub wstążki. Możesz też dodać trochę świątecznych akcentów w postaci wiecznie zielonej girlandy, szyszek lub gałązek ostrokrzewu.

Przejdź również do wyprasowanego białego obrusu, ponieważ stworzy on idealne tło dla Twoich dekoracji. Serwetki na stół wigilijny to niezbędny element wieczoru. Pełnią nie tylko funkcję praktyczną, utrzymując ręce gości w czystości i wolne od resztek jedzenia, ale także dodają dekoracyjny akcent do ustawienia stołu. Nie zapomnij również o materiałowych lub papierowych podkładkach! Można je znaleźć w wielu rozmiarach, kształtach, wzorach i kolorach – dzięki czemu z łatwością skoordynujesz cały wygląd swojego świątecznego nakrycia stołu.

Aby dodać atmosfery, użyj świateł mrugających wokół krawędzi stołu, które będą rozchodzić się falami w kierunku krawędzi stołu. Możesz również zastosować bogate tkaniny, takie jak aksamitne bieżniki w głębokich odcieniach klejnotów, które nadadzą stołowi ciepło i teksturę, dodając mu luksusowego charakteru.

Wreszcie, rozważ użycie karteczek z personalizowanymi wiadomościami dla każdego gościa przy stole. Sprawi to, że poczują się oni wyjątkowo i włączeni w uroczystość wigilijną.

Pamiętając o tych kilku prostych krokach, możesz z łatwością stworzyć oszałamiającą dekorację stołu, która z pewnością zachwyci Twoich gości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *