Dlaczego o tej porze roku warto jeść owoce wiśni? Garść zdrowych faktów!

Wiśnia to niezwykle soczysty owoc, który w swoim miąższu skrywa bogactwo składników odżywczych. Witaminy, minerały czy zawarte w wiśniach antyoksydanty wzmacniają nasz system odpornościowy, poprawiają wygląd skóry, a także pomagają regulować rytm snu. A to nie wszystkie zalety tego owocu. Dlaczego jesienią i zimą warto sięgnąć po wiśniowe przetwory?

Polska wiśnią stoi

Choć mówi się, że Japonia jest krajem kwitnącej wiśni, to również Polska znajduje się w gronie czołowych producentów tego owocu na świecie. Według danych GUS-u produkcja wiśni w Polsce wzrosła w ostatnich latach i w roku 2022 Polacy wyprodukowali, a w zasadzie wyhodowali, aż 183 000 ton tych owoców. To pozwala Polsce utrzymywać status jednego z wiodących producentów wiśni – zarówno globalnie, jak i na terenie unii. Jakie są właściwości tego soczystego owocu i jak wpływają na nasze zdrowie?

Wpływ wiśni na zdrowie fizyczne

Miąższ wiśni bogaty jest we flawonoidy, które mają silne działanie, m.in. antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To już bardzo dużo, jak na tak mały owoc. Dodatkowo mają one dobroczynny wpływ na nasz układ krwionośny – i są polecanym naturalnym produktem w profilaktyce chorób układu sercowego i naczyniowego. Z kolei wysoka zawartość błonnika pozytywnie wpływa na układ trawienny, pobudza jelita do działania i obniża cholesterol. Wiśnia to owoc o charakterystycznym słodko-cierpkim smaku. Jej indeks glikemiczny nie jest wysoki, dlatego również cukrzycy mogą sięgać po wiśniowe przetwory – szczególnie te bez dodatku cukru. Wysoka zawartość potasu w wiśniach będzie wspierała nasz układ moczowy i pomoże przy zapaleniu pęcherza.

Jak wiśnie wpływają na naszą urodę?

To, co ucieszy wiele osób to fakt, że wiśnie mają świetny wpływ na kondycję naszej skóry i włosów. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość witaminy C, A oraz E, które mają działanie regeneracyjne, nawilżające, ujędrniające, a także wzmacniają naturalne mechanizmy obronne skóry. Takie wsparcie przyda się szczególnie podczas mroźnych, zimowych dni, gdy na naszej twarzy pojawiają się pajączki i zaczerwienienia. W kosmetyce wykorzystuje się często olej z pestek wiśni, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i wartości odżywcze. Można dodać go do ulubionego kosmetyku lub zastosować bezpośrednio na skórę lub włosy. Coraz popularniejsze stają się także naturalne kompresy z pestek wiśni, które mogą zmniejszać obrzęk i działać kojąco.

Jedzenie wiśni, a zdrowie psychiczne

Kolejnym obszarem naszego zdrowia, w którym wiśnia może być prawdziwym sprzymierzeńcem, jest nasza kondycja psychiczna. Jesień i zima to często czas obniżonej energii – dni są krótkie, szybko robi się ciemno – na szczęście owoce wiśni mogą pomóc przetrwać ten mroźny okres. Jak już wspomniałam powyżej, te małe cierpkie owoce są bogate we flawonoidy, które powodują poprawę funkcji poznawczych oraz zwiększenie procesów regeneracyjnych naszych neuronów. Dzięki temu łatwiej jest nam utrzymać skupienie i koncentrację. A co najważniejsze, wysoka zawartość melatoniny w wiśniach wpływa pozytywnie na nasz rytm snu i pomaga go wyregulować. Wiśnie ułatwiają zasypianie, wspierają odpoczynek, a następnego dnia pozwalają się cieszyć wysoką energią. 

Dlaczego warto jeść wiśnie zimą?

Chociaż owoc prosto z drzewa smakuje wyśmienicie, to również wiśniowe przetwory cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Kto z nas nie skusiłby się na odrobinę wiśniowej konfitury lub syropu do herbaty. Na szczęście letni smak tych owoców możemy zamykać np. w słoikach i cieszyć się nim przez cały rok – szczególnie w tym miesiącach, w których nasz organizm potrzebuje wzmocnienia i energii do działania. Z tego powodu wiśniowe przetwory są fantastycznym pomysłem na prezent świąteczny lub dzień babci i dziadka.

Artykuł przygotowała genialna Joanna Tymczyj – właścicielka marki Yokompresy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *