Choinka na święta – żywa czy sztuczna? Przedstawiamy ich wady i zalety!

Choinka to najważniejszy element dekoracji domu na święta. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem pojawia się mętlik w głowie i myśli “Jaką wybrać choinkę? Sztuczna, a może żywa?”. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Przedstawiamy wady i zalety choinki żywej oraz sztucznej. A Tobie zostawiam tylko wybór zgodny z samym sobą! Ten artykuł na pewno Ci wszystko rozjaśni.

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym przeważa dobro. Jednym z ważnych elementów, który wprowadza Nas w aurę świąt bożonarodzeniowych jest zakup choinki. Następnie wspólne, rodzinne ubranie jej w piękne bombki, łańcuchy, światełka. Choinka to po prostu tradycja i najważniejszy element świątecznej dekoracji domu. Warto więc przeanalizować wszystkie opcje, jakie mamy do wyboru. Są zwolennicy choinki sztucznej, ale są też tacy, dla których tylko i wyłącznie żywa choinka odgrywa ważne znaczenie w święta.

Zalety żywej choinki

Jedną z największych zalet używania żywej choinki na Boże Narodzenie jest to, że zapewnia ona autentyczne wrażenia świąteczne. Zapach i uczucie wchodzenia do domu wypełnionego zapachem świeżej sosny tworzy specjalną atmosferę, którą trudno odtworzyć.

Dodatkowo, żywe choinki mają zalety środowiskowe w porównaniu z choinkami sztucznymi. Sztuczne drzewka mogą rozkładać się setki lat i uwalniać chemikalia w tym procesie. Podczas gdy naturalne drzewka mogą być używane wielokrotnie, jeśli się o nie dba i przesadzane, gdy nie są już używane.

W porównaniu do sztucznych drzewek, żywe są znacznie łatwiejsze w montażu, ponieważ zwykle mają wstępnie przycięte gałęzie i solidne podstawy. Mają też tendencję do bycia bardziej przystępnymi na dłuższą metę niż kupowanie sztucznego co roku.

Co więcej, kupno żywej choinki wspiera lokalnych rolników, którzy potrzebują dodatkowej pomocy w okresie świątecznym.

Dekorowanie żywej choinki jest również o wiele bardziej satysfakcjonujące niż sztucznej. Dlatego że możesz obserwować jej wzrost w czasie, dodając nowe dekoracje każdego roku.

Wady żywej choinki

Istnieją pewne istotne wady, które wiążą się z posiadaniem żywego drzewka w okresie świątecznym. Jednym z głównych problemów jest bałagan, jaki może zrobić. Nie tylko z powodu igieł, które zrzuca, ale także z powodu wody, która zbiera się u jego podstawy. Może to prowadzić do powstania nieestetycznej i potencjalnie niebezpiecznej kałuży wody pod drzewem. Ponadto wiadomo, że z czasem drzewa zrzucają gałęzie, co czyni je bardziej niebezpiecznymi, ponieważ stają się coraz cięższe.

Kolejnym problemem jest ilość czasu i wysiłku, jaką trzeba poświęcić na jego pielęgnację w okresie świątecznym. Trzeba je regularnie podlewać, co może być dość pracochłonne, jeśli nie ma łatwego sposobu na dotarcie do jego podstawy lub włożenie tam węża bez powodowania zbyt dużych zakłóceń lub uszkodzeń.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu – żywe choinki mogą stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe. A to wszystko ze względu na ich bliskie sąsiedztwo z otwartymi płomieniami, takimi jak świece lub kuchenki gazowe. Ważne jest, aby upewnić się, że Twoja choinka jest wystarczająco daleko od wszelkich źródeł ciepła. Aby nie doszło do wypadków w tym i tak już chaotycznym okresie roku!

Sztuczna choinka – zalety

Jedną z głównych zalet inwestowania w sztuczną choinkę na sezon świąteczny jest to, że eliminuje ona potrzebę kupowania co roku nowej. Sztuczne drzewka są zaprojektowane tak, by przetrwać wiele lat i wymagają bardzo mało konserwacji.

Ponadto sztuczne drzewa zawsze będą wyglądać tak samo żywo i bujnie, jak wtedy, gdy je kupiłeś. Nie musisz się martwić o wybieranie martwego drzewa.

Kolejną zaletą sztucznych choinek jest to, że są one dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów, dzięki czemu łatwo jest znaleźć idealne dopasowanie do wystroju domu.

Wreszcie, wybór sztucznej choinki może być bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie niż kupowanie prawdziwej co roku. Ponadto, większość sztucznych drzewek ma wytrzymałe metalowe stojaki, a nie fikuśne plastikowe. Nie musisz się martwić, że przewrócą się lub spadną podczas silnych zimowych wiatrów.

Co więcej, wiele modeli posiada własne torby do przechowywania. Można je łatwo spakować do następnego sezonu świątecznego, nie zajmując zbyt wiele miejsca na strychu lub w garażu.

Sztuczna choinka – wady

Jedną z najbardziej oczywistych wad jest to, że sztuczne choinki nie są biodegradowalne, co prowadzi do większego wpływu na środowisko i większej ilości odpadów.

Sztuczne drzewka wymagają także dodatkowej energii do produkcji i transportu, wykorzystując takie zasoby jak plastik i metal, których nie da się naturalnie uzupełnić. Ponadto stwierdzono, że sztuczne drzewa zawierają potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą być uwalniane do powietrza, jeśli są regularnie wystawiane na działanie ciepła lub światła.

Nie posiadają one unikalnych cech prawdziwych drzewek – takich jak zachwycający zapach wiecznie zielonych igieł – co sprawia, że nie są one tak fascynującym doświadczeniem dla tych, którzy lubią dekorować je na Boże Narodzenie.

Dodatkowo, są one droższe od naturalnych choinek, a także są nieco kruche. Często mają wątłe gałęzie, które łatwo złamać lub zgiąć przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Pomogłam w podjęciu decyzji? Zastanów się na spokojnie, która opcja jest dla Ciebie i Twojej rodziny. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *