Jak sprawdzić porowatość włosów? Zrób już teraz domowy TEST!

Porowatość włosów – słyszałaś kiedyś o tym? Znasz znaczenie tego terminu? Porowatość włosów to termin, który odnosi się do zdolności warstwy osłonki włosa do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Ważne jest, aby zrozumieć porowatość włosów, aby odpowiednio je pielęgnować i zapewnić im zdrowie, dlatego w tym artykule dowiesz się jak sprawdzić porowatość włosów..

porowatość włosów

Porowatość włosów – rodzaje, znaczenie i pielęgnacja

  • Włosy niskoporowate
  • Włosy średnioporowate
  • Włosy wysokoporowate

Włosy niskoporowate mają zazwyczaj ściśle upakowaną warstwę naskórka. Utrudnia to wodzie i innym produktom przenikanie do łodygi lub kory włosa. Włosy niskoporowate są zwykle błyszczące i odporne na puszenie. Dlatego, że odpychają wilgoć, zamiast ją wchłaniać. Aby poradzić sobie z włosami niskoporowatymi, powinnaś stosować lżejsze produkty zawierające hydrolizowane proteiny i olejki o mniejszych cząsteczkach. Mowa tu o olejkach z awokado czy olejkach jojoba, ponieważ lepiej przenikają one do skóry głowy. Powinnaś również unikać stosowania zbyt wielu narzędzi do stylizacji włosów. Spowoduje to dalsze uszkodzenie otoczki włosa, co jeszcze bardziej utrudni penetrację produktów.

Włosy średnioporowate mają średniej wielkości warstwę kutykuli, co oznacza, że łatwo wchłaniają wilgoć, ale mogą mieć trudności z jej zatrzymaniem. Włosy tego typu są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji. Szampony, odżywki i inne produkty do stylizacji są łatwo wchłaniane, a jednocześnie pozwalają na pewien naturalny ruch podczas stylizacji. Wynika to z równowagi między chłonnością a zdolnością zatrzymywania wilgoci. Aby utrzymać dobry wygląd włosów średnioporowatych, stosuj lekkie produkty nawilżające, zawierające substancje utrzymujące wilgoć. Takie jak gliceryna czy miód, a także spraye i kremy z domieszką silikonu. Zapewniają one poślizg i połysk bez nadmiernego obciążania włosów.

Włosy wysokoporowate mają otwartą łuskę włosa, co powoduje szybkie wchłanianie wilgoci, ale także szybką jej utratę pod wpływem wiatru lub wysokiej temperatury. Może to prowadzić do przesuszenia, łamania i rozdwajania się końcówek z czasem, jeśli nie jest odpowiednio zarządzane. Wysoka porowatość wymaga zazwyczaj cięższych, bardziej emolientowych produktów, takich jak ciężkie kremy i oleje, takie jak oliwa z oliwek czy olej rycynowy. One dobrze sprawdzają się w połączeniu z głębokimi odżywkami, stosowanymi przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ nie wyparowują one tak szybko z Twoich pasm ze względu na ich grubość. Stylizacja na ciepło powinna być ograniczona, aby nie uszkodzić jeszcze bardziej i tak już delikatnych kosmyków, podczas gdy powinnaś również upewnić się, że używasz dobrej odżywki bez spłukiwania w dni, w które nie masz czasu na głęboką pielęgnację.

Jak sprawdzić porowatość włosów za pomocą domowych testów?

Mamy na to kilka sposobów! Wybierz jeden z nich lub wykonaj wszystkie, aby uzyskać pewność.

Test wodny

Aby wykonać wodny test na porowatość włosów, potrzebujesz czystej szklanki z wodą o temperaturze pokojowej (lub nieco wyższej). Weź pasmo włosa i umieść je w szklance, upewniając się, że pozostaje zanurzone, nie dotykając dna ani boków kubka. Teraz obserwuj, jak włos zachowuje się w wodzie.

Jeśli po ok. 10-15 sekundach zacznie unosić się na powierzchni, oznacza to niski poziom porowatości. Jeśli pozostanie na środku, to masz średni poziom. Jeśli natychmiast zatonie, to masz wysoki poziom porowatości. Zwróć również uwagę na wszelkie bąble i bulgotanie, które mogą się pojawić. Jest to zazwyczaj oznaka, że skóra głowy nie produkuje oleju, co może prowadzić do suchości, a także wyższego poziomu porowatości niż pożądany.

Test pasm

Aby określić poziom porowatości swoich włosów, możesz wykonać prosty test pasm. Umieszczając jedno pasmo czystych, mokrych włosów pomiędzy dwoma palcami jednej ręki i przesuwając je w dół pasma w kierunku końca, aż do napotkania oporu. Jeśli nie ma żadnego oporu podczas przesuwania palców w dół pasma, twoje pasma są prawdopodobnie bardzo porowate. Jeśli opór był znaczny, to prawdopodobnie Twoje kosmyki są zamknięte, a więc mniej porowate.

Możesz również stwierdzić, czy masz niską czy wysoką porowatość na podstawie czasu potrzebnego na wyschnięcie włosów po umyciu lub użyciu produktów do stylizacji, takich jak odżywki lub żele bez spłukiwania. Jeśli całkowite wyschnięcie produktu zajmuje kilka godzin lub jeśli włosy nigdy nie wydają się całkowicie suche po stylizacji (nawet przy użyciu suszarki), to prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate; jeśli natomiast wysychają stosunkowo szybko bez potrzeby użycia dużej ilości ciepła z suszarki, to prawdopodobnie masz do czynienia z pasmami niskoporowatymi.

Porowatość włosów podsumowanie

Porowatość włosów to kluczowy element, który wpływa na to, jak nasze włosy reagują na różne produkty i zabiegi pielęgnacyjne. Zrozumienie, jakiego typu porowatości są nasze włosy, jest kluczowe, aby dostarczyć im odpowiedniej pielęgnacji i ochrony.

W tym artykule przedstawiliśmy, co to jest porowatość włosów, jakie są jej różne typy i jakie są skutki różnych poziomów porowatości. Dowiedzieliśmy się również, jak przeprowadzić prosty domowy test na porowatość włosów i jak interpretować jego wyniki. Omówiliśmy także różne strategie pielęgnacji dla włosów o różnej porowatości, wraz z przykładowymi produktami.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i porady pomogą Wam lepiej zrozumieć swoje włosy i dostarczą im najlepszej możliwej pielęgnacji. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa zdrowych i pięknych włosów. Nie bójcie się eksperymentować z różnymi produktami i metodami, aby znaleźć idealne rozwiązania dla Waszych włosów.

Życzymy Wam zdrowych i lśniących włosów!

Dołącz do Dyskusji i Dziel się z Nami Swoimi Doświadczeniami!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł jest dla Was inspirujący i pomocny w zrozumieniu, jak prawidłowo dbać o włosy o różnej porowatości. Czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie i przeprowadzić nasz domowy test porowatości włosów? Mamy nadzieję, że tak!

  • Podziel się z Nami!
    Chcielibyśmy usłyszeć o Waszych doświadczeniach! Po przeprowadzeniu testu, podzielcie się z nami wynikami oraz Waszymi sprawdzonymi metodami pielęgnacji. Jakie produkty dla Was najlepiej działają? Czy macie swoje ulubione triki na zdrowe i piękne włosy?
  • Zostaw Komentarz!
    Jeśli artykuł był dla Was pomocny, dajcie nam znać! Wasze opinie są dla nas bardzo ważne. Zostawcie komentarz poniżej i podzielcie się swoimi myślami i doświadczeniami.

Nie zapomnijcie śledzić naszego bloga i mediów społecznościowych, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami i trendami w dziedzinie pielęgnacji włosów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *