10 powodów dla których warto chodzić na siłownię.

Każdy z Nas wie jak bardzo ważny dla zdrowia jest tryb życia. Aktywnym wypełniaczem czasu będzie chodzenie na siłownię, które dostarczy nam wiele pozytywnych emocji, jak i pomoże nam utrzymać na wysokim poziomie zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Obowiązki, praca, nauka, dzieci, mogłabym wymieniać bez końca to ile można mieć na głowie. Niestety skutkiem tego jest gorsze samopoczucie i często spadek samooceny. Przedstawiam 10 powodów dla których warto chodzić na siłownię.

siłownię

Na siłowni możesz wykonywać wiele różnych ćwiczeń, które pomogą poprawić Twój poziom sprawności. Możesz wykonywać ćwiczenia sercowo-naczyniowe, takie jak bieganie lub jazda na rowerze. Do dyspozycji masz też wykonywanie ćwiczeń treningu siłowego, aby zbudować mięśnie i siłę. Możesz również uczestniczyć w zajęciach grupowych, takich jak Zumba, Joga lub Pilates, aby urozmaicić swoją rutynę treningową. Cokolwiek robisz, pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce i schłodzeniu, aby nie nabawić się kontuzji.

Dlaczego warto chodzić na siłownię?

Oto 10 powodów, które przekonają cię do pójścia na siłownię. Na pewno o niektórych rzeczach wiedziałaś/eś, ale są też takie, o których nikt by nie pomyślał.

siłownię

1. Poprawa samopoczucia

Podczas wykonywania treningu siłowego, w szczególności na wolnych ciężarach, zwiększa się ilość wydzielanych przez nasz organizm endorfin. Jesteśmy wtedy w stanie euforii. Czego chcieć więcej niż dobrego nastroju?

2. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni

Regularnie ćwiczenia, które podejmujemy na siłowni powodują, że stajemy się silniejsi. Małymi kroczkami zwiększamy ciężary lub wydłużamy sobie czas trwania danego ćwiczenia. Rozbudowuje się wtedy nasza wytrzymałość i siła.

3. Wzmocnienie serca

Do zbudowania mięśni, potrzebujesz tlenu. Podnosząc ciężary, Twoje ciało przyzwyczaja się do bardziej efektywnego transportu tlenu sprawiając, że Twoje serce staje się silniejsze a poziom złego cholesterolu zmniejsza się.

4. Podniesienie odporności

Dzięki ćwiczeniom układ immunologiczny zaczyna szybciej rozpoznawać i zwalczać wszelkie napotkane patogeny.

5. Opóźnienie procesów starzenia się

Utrzymywanie ciała w dobrej formie powstrzymuje procesy starzenia średnio o 10 lat. Wysoka sprawność fizyczna to nic innego jak eliksir młodości, pomagający przeciwstawiać się chorobom wieku podeszłego, tj. cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza itp. oraz zewnętrznym i wewnętrznym oznakom starzenie się.

6. Zwiększenie płodności u mężczyzn i kobiet

Aktywność fizyczna wpływa na płodność. Mężczyźni trenujący na siłowni mają więcej plemników, natomiast u kobiet wpływa to na poprawę gospodarki hormonalnej. Pomaga to w zajściu w ciążę. Tak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”.

7. Zmniejszenie ryzyka kontuzji

Regularne treningi doprowadzają do hipertrofii włókien kolagenowych, wzrostu ich syntezy, polepszenia ukrwienia kości i więzadeł.

8. Sprzyjanie utrzymania prawidłowej masy ciała

Włączenie aktywności fizycznej do planu dnia sprawi, że ustabilizuje się nasza waga. Będziemy spalać więcej kalorii aktywnych. Zwiększy się również nasze tempo metabolizmu.

9. Zwiększenie pewności siebie

Regularne ćwiczenia poprawiają nasz wygląd, co powoduje, że bardziej podobamy się sobie. Zwiększa się wtedy nasza pewność siebie. Również ćwiczenia na siłowni wśród ludzi sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci i śmiali.

10. Nauka systematyczności i samodyscypliny

Trening na siłowni uczy nas umiejętności dążenia do celu. Naturalnie wyrabiamy sobie nawyki, które pomogą nam również w życiu zawodowym i codziennym. Zwłaszcza jak widzimy oczekiwane efekty, wtedy bardziej przykładamy się do używania samodyscypliny i systematyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *