Poszła baba do…Kiedy ostatni raz byłaś u dermatologa? 

Poszła baba do… – seria opowieści, która dotyczy wielu gałęzi medycyny. W końcu każdy z Nas wymaga lekarza, który specjalizuje się w danym obszarze . Ja wymagam teraz lekarza dermatologa, Ty możesz wymagać kardiologa, a jeszcze inna kobieta ginekologa. Seria Poszła baba do… ma Wam pomóc. Pokazać dlaczego tak ważna jest stała kontrola własnego zdrowia, a nawet życia. Jesteś gotowa? Odrzuć na bok stres i inne emocje, które Ci teraz towarzyszą. Rozpoczynamy Poszła baba do…

Na początek zadam Ci pytanie. Czy masz lekarzy do których stale chodzisz? Lekarz internista – kaszel, gorączka. Ginekolog – raz do roku cytologia, badanie piersi, USG. Wiem, że wśród nas są kobiety, które nie chodzą albo chodzą rzadziej niż jest to wymagane.

Z czego to wynika? Dlaczego boimy się chodzić do lekarza?  

Może dlatego, że myślimy, iż lekarz znajdzie u nas coś złego, a może po prostu jesteśmy zbyt leniwe, żeby pójść? Zawsze zajmujemy się bieżącymi sprawami, obowiązkami i w tej całej zapominamy o własnym zdrowiu. Pamiętaj jak bardzo ważne jest, aby chodzić na regularne badania, zwłaszcza jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie czujesz się dobrze…proszę, nie wahaj się skonsultować tego z lekarzem! Makijaż, paznokcie, rzęsy i brwi wpisały się w nurt, że są obecne. Znajdujemy na nie czas co 2-3 tygodnie. Zachowujemy tutaj tę regularność. Dlaczego nie podejdziemy do własnego zdrowia tak samo jak do wyglądu? Z taką dokładnością. Jednak na innych specjalistów reaguje się „No po co? Przecież nic się nie dzieje.” 

I tak o to ja staram się dbać o zdrowie od 12 lat na zmianę pod opieką rożnych specjalistów – w końcu 7 chorób przewlekłych do czegoś zobowiązuje. 

Nagle trafiam do dermatologa, który dokładnie sprawdza każdy pieprzyk na moim ciele. Dodatkowo ta nieszczęsna plamka. Myślę sobie, że jest to jedynie formalność, dostanę maść na jakiś czas i dziękuję. Temat zakończony. Niestety nie tym razem…

Badanie trwało 40 minut i wyszłam oprócz ze wspomnianą maścią, z diagnozą Rak kolczystokomorkowy. Umówienie na wycięcie i teraz histopatologia. Plan działania i co dalej…

Analiza jak w komputerze kwantowym. Czy sięgać do Google i czytać, a co jeśli, a co gdyby? Dzień wyjęty z życia. Zjadam nerwy, a moje myśli skoncentrowane są tylko na tym jednym temacie. Nie mogę się na niczym skupić. Walczę, aby nie nakręcać się…

A potem naszła mnie myśl „Ile z nas chodzi przynajmniej raz do roku, aby sprawdzić i skontrolować naszą skórę?”. Korzystamy z kosmetyczek, ale czy one odsyłają nas do dermatologa? Ja byłam u jednej – kosmetyki dobrane idealnie pod skórę, a okazuje się że spowodowały one popaloną brodę, bo właśnie dzięki Pani dermatolog już wiem jaki mam typ skóra i że błędnie została wybrana pielęgnacja dla mojej skóry – tej, o którą muszę dbać przez całe życie.

Ale czy zastanawiasz się czy ten milion pierwszy pieprzyk/zmiana skórna tak powinna wyglądać? Oglądasz swoje ciało, nagle coś zauważasz. Co robisz? Udajesz się z tym do specjalisty?

Co to jest Rak kolczystokomórkowy? 

Jest to nazwa pewnego rodzaju nowotworu skóry. Najważniejsze jest to, że bardzo łatwo jest go wykryć we wczesnym stadium i w prawie wszystkich przypadkach, przy odpowiednio szybkim leczeniu, osoba w pełni wraca do zdrowia. Dlatego chcę powiedzieć o tym jak ważne są regularne wizyty u dermatologa. Tak, aby takie „zmiany skórne” nie stały się wielkim problemem, ciężkim do wyleczenia.

Jak wygląda leczenie raka kolczystkomórkowego? 

Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą jest zabieg chirurgiczny. Usuwa się tkankę nowotworową, a następnie wykonuje się badanie histologiczne, aby upewnić się, że guz nie rozprzestrzenił się i można go uznać za wyleczony. Istnieją też inne metody leczenia, ale są one stosowane znacznie rzadziej. Należą do nich zamrażanie ciekłym azotem, radioterapia.

Dlatego misja na ten miesiąc, a może i na dłużej na naszym portalu – pomyślmy o własnym zdrowiu. Badajmy się! A my będziemy starać się zapraszać specjalistów, aby opowiedzieli nam trochę o tym i tamtym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *