Naturalne sposoby na opuchliznę w ciąży i po ciąży.

Ciąża to wyjątkowy czas, który ma jednak swoją mniej przyjemną stronę, a na imię jej – opuchlizna. W czasie ciąży i zaraz po niej wiele kobiet skarży się na dokuczliwe obrzęki, które potrafią uprzykrzyć czas oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny. W jaki sposób przynieść sobie ulgę naturalnymi i domowymi sposobami?

Najbardziej popularnymi obszarami, które puchną w i po ciąży są oczywiście nogi. Stopy, kostki i łydki nabrzmiewają szczególnie pod wieczór, zmęczone całym dniem dźwigania nadprogramowych kilogramów. Ale nogi to nie jedyne części ciała, w których opuchlizna może dać się we znaki. Ciężarne zwracają uwagę również na obrzęki dłoni czy twarzy, które także nie należą do przyjemności. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą przyszłym mamom zapanować nad opuchlizną.

Dlaczego w ciąży i po ciąży pojawia się opuchlizna?

Jak podaje Healthline, w pierwszym trymestrze opuchlizna jest zazwyczaj niewielka. Dużo częstszą przypadłością są natomiast wzdęcia, które niosą ze sobą podobne objawy, takie jak uczucie ciężkości i nabrzmiałość. Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży zaobserwujesz duży obrzęk, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak ból głowy i plamienie – koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Po 14 tygodniu ciąży, czyli w okolicy drugiego trymestru rośnie objętość krwi i innych płynów w twoim ciele. To właśnie wtedy możesz obserwować, że dotychczas dopasowane elementy garderoby lub biżuterii, takie jak obrączka czy ulubione buty, zaczynają być coraz ciaśniejsze.

Trzeci trymestr to okres najbardziej narażony na obrzęki – szczególnie nóg. Waga macicy i ilość płynów rosną, a to spowalnia przepływ krwi w organizmie. Ten stan nie jest niebezpieczny, ale na pewno nie należy do najwygodniejszych.

Naturalne sposoby na ciążową opuchliznę:

  • Pij dużo wody – wiemy, wycieczki do toalety nie są najłatwiejszą czynnością w zaawansowanej ciąży, ale dobre nawodnienie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obrzęki w ciąży. Spragniony organizm magazynuje wodę w tkankach, a dzięki piciu wody łatwiej jest mu regulować jej ilość.
  • Podnoś opuchnięte kończyny – brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego. Grawitacja pozwala odpłynąć nagromadzonej wodzie. Staraj się unosić opuchnięte nogi np. opierając je o szafkę. To z pozoru niewielkie działanie przyniesie szybką ulgę.
  • Zmniejsz spożycie sodu – nie od dziś wiadomo, że wysokie spożycie sodu sprzyja opuchliźnie, ponieważ to właśnie on odpowiada za rozkład wody w ludzkim ciele. Unikaj mocno solonych potraw, a także żółtych i topionych serów, kiszonek i warzyw konserwowych, masła, smalcu i tłustych mięs.
  • Stosuj zimne okłady – miejscowe stosowanie zimna łagodzi opuchliznę, ponieważ zmniejsza ukrwienie tkanek i produkcję limfy. Do okładów możesz wykorzystywać np. naturalny termofor z pestek wiśni – działa na ciepło i zimno, a z jego walorów możesz bezpiecznie korzystać również po porodzie.
  • Sięgnij po sprawdzone zioła – matka natura wie, co robi i wśród powszechnych ziół można znaleźć również te, które pomagają zmniejszyć opuchliznę i obrzęk, ponieważ poprawiają krążenie i równowagę elektrolitową. Pij napar z: pokrzywy, mniszka lekarskiego lub skrzypu. 
  • Noś luźne ubrania i wygodne buty – wiadomo, dobry look jest ważny, ale pod koniec ciąży dużo ważniejsze jest zdrowie, wygoda i dobre samopoczucie. Wybieraj ubrania, które nie powodują ucisku. To pomoże ci zmniejszyć opuchliznę.
  • Zwiększ spożycie potasu – potas wspomaga równowagę płynów w Twoim ciele, dlatego warto wprowadzić do diety produkty, które mają go pod dostatkiem. Są to m.in. pomidory, banany, orzechy, suszone owoce i oczywiście kakao.
  • Pozwól się wymasować – fizjoterapeuci nazywają to drenażem limfatycznym, czyli masażem, który pozwala odprowadzić nagromadzoną wodę z opuchniętego miejsca. Udaj się do specjalisty lub poproś bliską osobę o chwilę masażu. Na pewno przyniesie ulgę w czasie obrzęku.

Domowa walka z opuchlizną – czy jest skuteczna?

Naturalne sposoby na obrzęki i nagromadzoną w organizmie wodę są skuteczne i duża ich część przynosi natychmiastową ulgę. Pamiętaj, że Twój komfort i samopoczucie w czasie ciąży jest równie istotne, co zdrowie Twojego dziecka. Dbaj o siebie i pozwalaj sobie na chwile oddechu. Dzięki temu Twoje ciało szybciej wróci do siebie po porodzie.

Artykuł opracowała Joanna Tymczyj (właścicielka marki Yokompresy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *