Czy moja codzienna pielęgnacja twarzy jest poprawna? My damy Ci odpowiedź!

W dzisiejszych czasach jest coraz mniej czasu na odpowiedni demakijaż, pielęgnację twarzy. Jesteśmy bardzo zabiegane, ale musimy pamiętać, że to jak teraz będziemy traktować swoją cerę to w przyszłości możemy spodziewać się owocnego i widocznego efektu. Warto skupić się na tym etapie, dać sobie czas, a później zbierać plony swojej pracy. Jak już podjęłaś się tego, to na pewno nieraz zadałaś sobie pytanie “Czy moja codzienna pielęgnacja jest poprawna?”. Jak sobie odpowiedziałaś na to pytanie?

W tym artykule zrobię wszystko, aby Ci pomóc, a co najważniejsze przeanalizujemy Twoją pielęgnację i postaramy się wprowadzić dobre zmiany, zmienić nawyki, tak, aby Twój codzienny rytuał pielęgnacyjny był dopasowany pod Ciebie!

Zrozumiesz różnice między demakijażem a oczyszczaniem. Dowiesz się czego powinniśmy używać, aby prawidłowo i dokładnie oczyścić twarz z resztek makijażu, sebum, a także zanieczyszczeń. Poznasz definicję znanego w ostatnim czasie skrótu OCM. Opowiem Ci od czego powinnaś zacząć swoje poranne oraz wieczorne etapy oczyszczania skóry i jakich produktów do tego używać.

Photo by pl.freepik.com

To właśnie oczyszczanie skóry jest bardzo ważnym elementem naszej pielęgnacji i to właśnie na nim skupimy się najbardziej. Chcesz wiedzieć dlaczego? Ponieważ dzięki temu uzyskamy takie efekty jak:

 • oczyszczone oraz odblokowane pory, 
 • zdecydowanie wzmocniona bariera ochronna, 
 • oczyszczona oraz odświeżona skóra, 
 • nawilżona, miękka, a także gładka skóra, 
 • skóra oczyszczona wchłania składniki aktywne jak gąbka, dlatego efekt stosowania kosmetyków będzie bardziej widoczny,
 • złagodzone stany zapalne.

Jeżeli ominiesz ten etap w swojej codziennej pielęgnacji to możesz sobie tylko zaszkodzić. Niby proces mycia skóry nie jest trudny. Może się wydawać, że wystarczy umyć ją zwykłym mydłem i gotowe. Niestety to nie takie proste i proces demakijażu oraz oczyszczania jest wymagający, a także złożony. 

Nasza skóra będzie wtedy zanieczyszczona, pozbawiona blasku, stanie się poszarzała i z tendencją do podrażnień. 

Niestety dzięki temu uzyskasz:
 • nieoczyszczone pory są zatkane, a co za tym idzie? Skóra będzie wytwarzała dużo większe ilości sebum; 
 • Jest większa tendencja, że na skórze mogą pojawiać się różne niedoskonałości (np. zaskórniki), a także wypryski;
 • aplikacja różnych kosmetyków w kolejnych etapach – np. maseczek, czy kremów będzie znacznie mniej skuteczna, ponieważ składniki aktywne nie będą miały żadnej możliwości, aby przedostać się w głąb naszej skóry.

Może ich nie widać gołym okiem, ale zanieczyszczenia, które są pozostawione na skórze mogą spowodować nawet niewielkie uszkodzenie komórek, a co wtedy się dzieje? Może to zaburzyć, np. produkcję kolagenu, a także elastyny. A to niesie za sobą kolejne skutki. Zdecydowanie zmniejszy się jędrność skóry oraz zwiększy się powstawanie zmarszczek. Pamiętajcie, że zawsze bez wyjątku jeden nasz wybór niesie za sobą konsekwencje, a one z kolei następne skutki. Ta zasada obowiązuje nie tylko w kosmetyce, ale także w naszym życiu osobistym, zawodowym. Dlatego wybierajmy mądrze!

Metoda oczyszczania OCM

Jest to jedna z naturalnych metod demakijażu oraz zmywania zanieczyszczeń za pomocą olejów roślinnych, czyli OCM (Oil Cleansing Metod).

Jakie właściwości mają oleje?

 • Oczyszczające;
 • Odbudowujące;
 • Wzmacniające naturalną barierę hydrolipidową naskórka.

Ta metoda jest uznawana za znacznie delikatniejszą niż oczyszczanie skóry przy użyciu mydełek, bądź żeli, czy też pianek do twarzy.

Metoda OCM nie jest szablonowa. Możesz mieszać ze sobą oleje w różny sposób. Możesz być elastyczna. Na pewno nie zrobisz sobie tym krzywdy. Używaj dowolnego, dopasowanego do Twojej cery oleju lub też samodzielnie skomponuj sobie miksturę połączonych ze sobą olejków. Jeżeli wybierzesz samodzielną mieszankę do wykonania to bazą powinien być olej rycynowy z dodatkiem olejów odpowiednio dobranych do Twojej cery.

Jeśli natomiast należysz do tych wygodnych kobiet, które wolą już wybrać gotowe rozwiązania, bez problemu znajdziesz olejek na rynku. Jest wiele dostępnych mieszanek olejków do demakijażu, a także pielęgnacji twarzy.

Poniżej przedstawię Wam wybrane kosmetyki naszych polskich producentów:

 1. Resibo, olejek do demakijażu;
 2. Clochee, wygładzający olejek do demakijażu;
 3. Nacomi, bambusowa ściereczka do demakijażu olejami.

Do oczyszczania twarzy można użyć jeszcze równie dobrze innych produktów, np. :

 • żeli do mycia, 
 • pianek do oczyszczania,
 • mleczek do oczyszczania ,
 • płynów micelarnych ,
 • mydełek w płynie, 
 • mydełek w piance.

Warto wspomagać się przy tym etapie przeróżnymi akcesoriami, np. :

 • wspomniane już wcześniej ściereczki bambusowe
 • szczoteczki do oczyszczania (nie należy używać ich natomiast zbyt często, gdyż można nadmiernie zedrzeć naskórek)

Wybierając sobie produkty, pamiętaj, aby znacznie większą uwagę zwrócić na te, które w swoim składzie mają tylko naturalne składniki, ponieważ do codziennej pielęgnacji, dobrego oczyszczania skóry, zdecydowanie sprawdzą się te delikatne oraz naturalne kosmetyki myjące. Nie podrażnią skóry w żaden sposób. Zapamiętajcie! Nie stosujcie mocnych detergentów, produktów z syntetycznymi substancjami, które naruszają warstwę lipidową naskórka. Pomagaj, a nie szkodź!

Photo by pl.freepik.com

Oczyszczanie twarzy

Przejdziemy teraz do wyczekiwanego etapu:

 1. Przed przystąpieniem do fazy oczyszczania twarzy, umyj dłonie, aby były czyste. Nie przenośmy zanieczyszczeń z całego dnia z dłoni na naszą skórę!
 2. Do osuszania twarzy używaj oddzielnego ręcznika. Nie wycieraj twarzy ręcznikiem do całego ciała. Osoby, które mają skórę bardziej problematyczną, wymagającą większej troski polecam stosować jednorazowe ręczniki papierowe. Warto zapewnić sobie większe bezpieczeństwo oraz sterylność.
 3. Oczyszczaj skórę bardzo dokładnie, ale także delikatnie w każdym zakamarku, szczególnie przy skrzydełkach nosa. Zbiera się tam wiele zanieczyszczeń. Nie pocieraj, nie trzyj skóry, bo możesz ją tylko podrażnić i zaburzyć jej warstwę ochronną. Skóra stanie się zaczerwieniona.
 4. Produkt aplikuj zawsze na dłonie, nie bezpośrednio na twarz. Złota zasada, której się trzymaj! Najlepiej jak jeszcze spienisz go w zwilżonych wodą dłoniach, dzięki temu unikniesz niebezpiecznego tarcia skóry. 
 5. Jeżeli Twoja skóra jest już oczyszczona to konieczne jest przywrócenie jej właściwego pH. A jaki produkt zrobi to najlepiej? Oczywiście jest to tonik, bądź hydrolat. Nałóż go na wacik i rozprowadź po całej twarzy. Nadmiar możesz ściągnąć chusteczką higieniczną, delikatnie dotykając do skóry, bez pocierania.
 6. Oczyszczanie twarzy wykonuj koniecznie rano oraz wieczorem. Dlaczego należy wykonywać to dwa razy dziennie? Rano Twoja skóra wymaga oczyszczenia z kosmetyków, które aplikowałaś wieczorem, a także z potu, a także sebum nagromadzonego w ciągu nocy. 
 7. Wybieraj produkty naturalne.

Oczyszczanie poranne

 1. Rano zmyjcie ze skóry twarzy nadmiar sebum oraz potu, który nagromadził się podczas snu. Najlepiej sprawdzą się produkty takie jak:
 • pianka, 
 • żel,  
 • płyn micelarny. 

Wykonuj ruchy delikatnie oraz zgodnie z kierunkiem. Zawsze od dołu do góry, nigdy odwrotnie! Okolice oczu oczyszczaj zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśnia okrężnego oka. Czyli jak? Już Wam tłumaczę, bo to bardzo proste! Górna powieka od wewnętrznej części w kierunku na zewnątrz (w kierunku wzrostu włosów na brwiach). Dolna powieka od zewnątrz do wewnątrz. Stosując ten kierunek nie będziesz powodować szybszego pojawiania się zmarszczek wokół oczu. A jak wiemy, pojawiają się one bardzo szybko.

2. Tonizacja skóry, czyli przywrócenie odpowiedniego pH. Używaj toniku ( zawsze wybieraj ten bezalkoholowy, aby nie zniszczyć warstwy lipidowej naskórka) lub hydrolatu.

Oczyszczanie wieczorne

Wieczorne oczyszczanie jest zdecydowanie bardziej wymagające, gdyż po całym dniu pracy, zakupów, obowiązków domowych, rodzinnych, w którym nasza skóra zmagała się z czynnikami środowiska zewnętrznego. Po porannej aplikacji makijażu należy dokładniej ją oczyścić. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosować dwuetapowe oczyszczanie skóry.

1 Etap – usunięcie makijażu
2 Etap – oczyszczenie skóry

Oczywiście zachowujemy odpowiednie ostrożności czystości swoich dłoni, jak przy porannym oczyszczaniu. Wykonaj demakijaż ,używając:

 • olejku, 
 • mleczka, 
 • żelu,
 • płynu micelarnego. 

Przy drugim etapie wybierz inny rodzaj produktu myjącego niż ten, którego użyłaś w pierwszym etapie. Standardowo część oczyszczania należy zakończyć tonizacją skóry ( hydrolat lub tonik bezalkoholowy).

Pamiętaj, że ta część dotyczy wszystkich, nie tylko kobiet, które mają na sobie makijaż. Koniecznie zastosuj dwuetapowe oczyszczanie, ponieważ usunie ono sebum, pot, a także inne nagromadzone zanieczyszczenia na skórze w ciągu całego dnia. Reasumując, oczyszczanie jest kluczowe w pielęgnacji skóry twarzy. Zdecydowanie wprowadź rytuały porannej oraz wieczornej pielęgnacji, rozpoczynając od oczyszczania.

Dajcie znać jak u Was wygląda codzienny demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *