Wybierz idealny szpital do rodzenia, korzystając ze wskazówek naszego specjalisty!

Photo by unsplash.com

Szpital – jak go wybrać?

Ciąża to stan, w którym pojawia się wiele pytań i czas, kiedy stoimy przed różnymi wyborami- od błahych, po szczególnie ważne. Jednym z tych ważnych jest wybór szpitala, w którym planujesz urodzić Małego Człowieka. Jak go wybrać? Przede wszystkim zastanów się jaki byłby Twój wymarzony poród- czy chcesz rodzić z kimś bliski, czy tylko z położną? Czy planujesz poród naturalny, czy też masz wskazania do cięcia cesarskiego? Czy chciałabyś urodzić do wody? W pozycji wertykalnej? A może chciałabyś skorzystać z usługi indywidualnej opieki okołoporodowej, która jest możliwa w niektórych szpitalach? Może chciałabyś po porodzie być w jednoosobowej sali?  A może życzysz sobie skorzystać z indywidualnej opieki po porodzie? A może ze względu na problemy zdrowotne Twoje, czy też Maluszka musisz mieć zapewnioną szczególną, specjalistyczną opiekę? Wybrać salę porodową, a może Dom Narodzin?

Tyle pytań! Jak to ogarnąć? Zacznij od przygotowania swojego planu porodu! Jest on dostępny w różnych formach w Internecie. Wiele szpitali ma formularze na swojej stronie internetowej, które możesz wydrukować i wypełnić. Pytania tam przedstawione pozwolą Ci określić jakie masz potrzeby i oczekiwania względem porodu. Plan porodu jest dokumentem, który pozwoli Ci zastanowić się co myślisz, że będzie Ci potrzebne w danym momencie, a personelowi medycznemu przedstawi jakie masz oczekiwania względem porodu i pobytu w szpitalu. Wypełniony plan porodu warto omówić ze swoją położną środowiskową. Dlaczego akurat z nią? Bo ma ona wiedzę na temat warunków i praktyk prowadzonych w różnych okolicznych szpitalach. Dzięki temu może Ci uświadomić, że poród do wody okej- ale nie w danej, wybranej przez Ciebie placówce, bo nie ma tam wymagań technicznych, które by to umożliwiły (np. wanien). Wybierając szpital dobrze, żebyś wzięła pod uwagę kilka placówek- nie tylko tę wymarzoną, ale również tę do której masz najbliżej (w przypadku, gdyby działo się coś niepokojącego, a tu ważną rolę odgrywa czas, w którym dotrzesz, aby personel mógł zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Dziecku). Wybierając szpital weź pod uwagę również odległość od miejsca zamieszkania, żeby nie dokładać sobie i kierowcy dodatkowego stresu!

Czy warto kierować się opiniami zamieszczanymi w Internecie?

Myślę, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. To, co musisz wiedzieć to jest to, że idealne miejsca nie istnieją, więc o każdej placówce będą krążyły przychylne i mniej przychylne opinie. To, co dla jednych będzie plusem, dla innych może być minusem, więc weź to pod uwagę i nie stresuj się, że nie możesz znaleźć miejsca, o którym wszyscy wypowiadają się w superlatywach.

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej dobrze żebyś wiedziała, w którym szpitalu są możliwe porody rodzinne, odwiedziny i jakie warunki musi spełnić osoba towarzysząca, aby wejść do szpitala. A może właśnie wolisz miejsce, gdzie urodzisz będąc tylko z położną i nie będziesz się musiała stresować odwiedzinami obcych ludzi na Twojej sali? Najlepiej kieruj się tutaj informacjami zamieszczanymi na stronie i fanpage’ach placówek, w których planujesz rodzić. Dowiedz się też, które szpitale to tzw. „covidowe” żebyś w zależności od sytuacji wiedziała, gdzie się kierować. 

Ważnym czynnikiem będą również oferowane metody niefarmakologicznego i farmakologicznego łagodzenia bólu w porodzie. Tutaj również możesz podpytać znajome kobiety, które rodziły w poszczególnych placówkach, skorzystać z opinii i doświadczeń innych kobiet na Facebookowych grupach, jak i bezpośrednio na stronie szpitala. 

Warto też uczestniczyć w przyszpitalnej Szkole Rodzenia lub indywidualnej edukacji przedporodowej prowadzonej przez pracowników placówki, w której planujesz rodzić (nawet jeśli na ten moment byłaby to wersja on-line). Dzięki temu nie tylko poznasz tamtejszy personel, metody łagodzenia bólu jakie oferuje dana placówka oraz udogodnienia, takie jak między innymi poporodowe sale jednoosobowe/ rodzinne, indywidualną opiekę podczas porodu lub po nim, możliwość konsultacji z psychologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Zastanawiasz się, czy Przyszpitalny Dom Narodzin to miejsce dla Ciebie? Jeśli Twój wymarzony poród to ten bez zbędnych ingerencji medycznych, z niefarmakologicznymi metodami łagodzenia bólu, skontaktuj się z wybraną placówką, gdzie jest on dostępny. Pójdź na kwalifikację. Tam porozmawiasz z położną, która nie tylko zapozna się z Twoim przebiegiem ciąży i stanem zdrowia, ale również odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości.

A może myślisz nad porodem w prywatnej placówce? Zapoznaj się z różnymi pakietami i dobierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania.

Wybór szpitala to jedno. Drugie to pozytywne nastawienie. Zdaję sobie sprawę, że zasłyszane negatywne historie najlepiej zapadają w pamięć. Dlatego warto poszukać tych pozytywnych. Tam również autorki chętnie dzielą się informacjami, gdzie miały te fantastyczne porody oraz równie dobrą opiekę przed i po porodową. Idąc do wybranego szpitala pamiętaj, że pracują tam ludzie, którzy chcą się o Ciebie zatroszczyć, zapewnić dobrą opiekę i przede wszystkim bezpieczeństwo.

A po porodzie, jeśli tylko będziesz chciała, możesz napisać swoje wrażenia i być może będziesz tą kobietą, która zainspiruje inną z nas do wyboru danej placówki medycznej i odbycia tam swojego porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *