Postaw na rozwój dziecka! Jak wpływają tablice manipulacyjne na malucha?

Jak maluszek poznaje świat? Głównie poprzez dotykanie wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego rączek. Maluchy uczą się doświadczać przez manipulowanie i eksperymentowanie! Dlatego jak każda Mama wie, że najciekawsze są przedmioty codziennego użytku. Jednak nie zawsze są one w zasięgu ręki dziecka i nie zawsze bywają bezpieczne w formie dostępnej w domu. 

Dlatego fenomenalnym rozwiązaniem są tzw. TABLICE MANIPULACYJNE, które potrafią zawierać w sobie wszelkie fascynujące obiekty użytku domowego. Takie tablice nazywane są również tablicami edukacyjnymi, sensorycznymi, montessori, jak i motorycznymi. Tak szeroki zakres ich nazewnictwa wynika z szerokiego spektrum korzyści, jakie za sobą niosą – pozwalają stymulować poznawczo dziecko w wielu obszarach.

Dlaczego akurat TABLICE EDUKACYJNE?  

Potrafią zaspokoić przede wszystkim ciekawość. A dla Maluszka ciekawe jest wszystko, co się porusza, otwiera i kręci. Tablice stwarzają sytuację edukacyjną do treningu małej motoryki. Na tablicy są elementy, którymi manipuluje się za pomocą malutkich rączek oraz paluszków.
Będzie to skutkowało odpowiednim rozwojem i zaprocentuje w przyszłości, w postaci dobrej koordynacji ruchowej. Może to być również przygotowaniem do nauki pisania.

Dlaczego nazwa TABLICA SENSORYCZNA? 

Zabawa tablicą jest często łączona z metodą Montessori, głównie za sprawą dowolności w wyborze. Dziecko samo decyduje, którymi elementami na tablicy będzie się bawić, dzięki temu uczy się podejmowania decyzji, a za tym idzie nauka samodzielności . 

Manipulowanie przedmiotami znajdującymi się na tablicy daje dziecku przede wszystkim ogromną radość  i swobodę w poznawaniu. Rozwija spostrzegawczość, orientację przestrzenną, sprawność motoryczną rąk, dłoni i paluszków.  Pogłębia ciekawość i umożliwia naukę korzystania z przedmiotów codziennego użytku. Ćwiczy, precyzuje ruchy, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową poprzez przesuwanie, nawlekanie, czy przełączanie. Dodatkowo dotykanie różnych powierzchni, struktur, faktur i kształtów wzbogaca doznania sensoryczne, zarówno czuciowe, słuchowe, jak i wzrokowe. Tablica w świetny sposób ćwiczy koncentrację na wykonywanym działaniu, a poprzez wielokrotne wykonywanie danej czynności pozwala dojść do perfekcji, jednocześnie ucząc cierpliwości. Poprzez systematyczne powtarzanie konkretnej czynności doskonali sposób jej wykonywania. Daje swobodę działania i odkrywania, dziecko samodzielnie uczy się wykorzystywania i działania mechanizmów na tablicy, co z kolei rozwija logiczne myślenie i pamięć. 

Photo by unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *