Jak za pomocą zabawek kontrastowych wpłynąć na rozwój dziecka?

Czym są tzw. kontrasty, książeczki kontrastowe, czy zabawki kontrastowe? Dlaczego warto z nich korzystać w stymulacji rozwoju dziecka? O czym należy pamiętać w trakcie posługiwania się nimi, aby wspomagać, a nie przestymulować niemowlaka? W artykule przedstawię Wam cudowne produkty, pochodzące ze strony internetowej https://kuamka.com.pl/

Dziecko w życiu płodowym nie doświadcza zbyt wielu bodźców wzrokowych. Nawet, jeśli przyszła mama wystawi brzuch na działanie światła, , jest ono przytłumione. W brzuchu panuje półmrok, dlatego zaraz po porodzie, noworodek jest wyjątkowo negatywnie wyczulony na bodźce świetlne. Światło go drażni i nie ma co się dziwić, ponieważ jest to dla jego oczu doświadczenie dość nieprzyjemne. Jednak oczy malucha to niesamowity narząd i już po chwili dziecko jest w stanie zobaczyć twarz mamy z odległości ok. 20 cm – 30 cm. Jednak wszystko inne, poza zasięgiem wzroku jest zamazane. Pamiętajmy, że rozwój umiejętności postrzegania poszczególnych elementów, kształtu barw, czyli kontrastów rozwija się stopniowo. Oko nabiera tej umiejętności etapowo. Już w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka pole widzenia zwiększa się mniej więcej z ok. 30 cm, nawet do 3 metrów! Jest to niesamowita praca na linii oko- mózg!

Ciekawostki:

  • Już dwutygodniowy noworodek jest w stanie odróżnić kolor czerwony od zielonego!
  • Noworodki lubią kolor biały, czerwony i żółty!
  • Nie przepadają za czarnym, niebieskim i zielonym kolorem!

Jak widzi noworodek ?

1 miesiąc życia obejmuje takie kolory jak: BIAŁY, CZARNY.

Do ok. pierwszego miesiąca życia świat dziecka jest CZARNO-BIAŁY. rozróżnia odcienie SZAROŚCI, a także kształty, takie jak: pasy, koła, wyraźne regularne wzory

1-2 miesiąc życia odznacza się umiejętnościami widzenia kolorów: BIAŁY, CZARNY i CZERWONY.

W pierwszej kolejności zauważa istnienie koloru CZERWONEGO i jest to pierwsza kontrastowa barwa jaka wprowadzamy. 

2-3 miesiąc życia jest bogaty w następujące kolory: BIAŁY, CZARNY,CZERWONY, ŻÓŁTY i ZIELONY.

Następnie dziecko uczy się rozróżniać od koloru tła takie kolory jak: ŻÓŁTY i ZIELONY.

3-4 miesiąc życia obejmuje rozróżnianie takich kolorów: BIAŁY, CZARNY,CZERWONY, ŻÓŁTY, ZIELONY i NIEBIESKI.

Kolor NIEBIESKI i ZIELONY bywają mniej preferowane, ale po jakimś czasie możesz wykorzystać te kolory np. przy usypaniu szkraba – działają na malucha uspokajająco.

Również pochodne kolory pojawiają się w palecie barw, które rozpozna i można je z powodzeniem wprowadzać.

Jak mądrze wspomagać ten proces? Przychodzą nam z pomocą kontrasty!

Nic na siłę i wszystko w swoim czasie! Należy pamiętać, że warto stymulować rozwój wzroku zdrowego dziecka, ale jednocześnie należy powtarzać sobie jak mantrę, że jego rozwój to nie wyścig! Każdy z maluchów ma swój indywidualny czas przyswajania nowych umiejętności – bądź cierpliwa mamo! Ćwiczenie funkcji wzrokowych, tzw. aktywnego postrzegania jest jednym z podstawowych etapów rozwoju inteligencji, komunikacji językowej, a nawet ma wpływ na rozwój ruchowy.

Zabawki kontrastowe są rekomendowane jako pierwsze zabawki dziecka. Już między 4 a 6 tygodniem życia możesz korzystać z tzw. kart z ilustracjami oraz odpowiednich do wieku dziecka książeczek kontrastowych, a także z zabawek w odpowiednich barwach. Świat noworodka jest  czarno – biały, dlatego wybieraj kolory jaskrawe, takie jak czerwony, żółty, czy zielony. Dziecko zwróci uwagę na proste rysunki i wzory. Owszem, producenci kontrastowych książeczek w pierwszej kolejności używają koloru biał0 – czarnego i czerwonego. Dopiero później wprowadzaj inne barwy. Jest to jak najbardziej prawidłowa kolejność. Pamiętaj o wyraźnie zaznaczonych konturach i dużych rozmiarach ilustracji! Korzystając z równego rodzaju kart, umieszczaj je po prawej lub lewej stronie dziecka. NIGDY NAD GŁÓWKĄ! Jest to bardzo istotne w urządzaniu pokoju dziecięcego, aby elementy przyciągające uwagę wzrokową dziecka znajdowały się we właściwych miejscach!

P.S. Możesz zapomnieć o pięknych pastelowych barwach – dziecko ich nie widzi.

Jak bawić się przy pomocy zabawek kontrastowych?

Najprostszym sposobem jest wywołanie widzenia wzrokiem za obiektem. Pomału przybliżamy i oddalamy obiekt, zmieniamy jego położenie i obserwujemy reakcje malucha. Jest to świetna zabawa i stymulacja rozwojowa, która pozwala na bardzo wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości rozwojowe u malucha! Jeśli cokolwiek będzie dla Ciebie niepokojące, np. dziecko nie będzie reagowało na karty, zabawki czy ruch, jak najszybciej skonsultuj swoje obawy z lekarzem!

Już miesięczne dziecko w pierwszej kolejności reaguje wzrokowo na miejsce styku barw i zauważa kontrastowe krawędzie. Co za tym idzie? Jego mózg uczy się przyswajania wiedzy o istnieniu granicy przedmiotów! Owszem, na razie jedynie na tzw. papierze, ale wkrótce ta wiedza przekazana do neuronów wzrokowych zaprocentuje w przyszłości umiejętnością dokładnego chwytu zabawek! Prawdziwa MAGIA ROZWOJU.

Pamiętaj, aby obraz, który widzi dziecko wspomagać dźwiękowo. Mów do malucha, opowiadaj co jest na obrazku, wydawaj odpowiednie dźwięki. Maluch zna Twój głos. W ten sposób będziesz pobudzała kolejne obszary w mózgu Twojego dziecka.

Około 3 miesiąca dziecko zacznie reagować uśmiechem na uśmiech, czyli przechodzimy do realnego świata w procesie poznawczym. Fajnie sprawdza się wtedy czerwona szminka na ustach. Nie żartuję… serio. Maluch ją po prostu bardzo dokładnie widzi, jest dla niego ciekawa, a co najważniejsze, będzie elementem skupiającym uwagę na Twojej twarzy! Świetnie sprawdzą się także kontrastowe stroje. 

LINKI DO ZABAWEK KONTARSTOWYCH ZE SKLEPU KUAMKA:
  1. Kontrastowa Lama pluszak -> https://kuamka.com.pl/?s=kontrastowa+lama
  2. Kontrastowa kostka sensoryczna Lama -> https://kuamka.com.pl/produkt/kontrastowa-kostka-sensoryczna-lama/
  3. Kontrastowy Szeleścik Skunks -> https://kuamka.com.pl/produkt/kontrastowy-szelescik-skunks/
  4. Kontrastowy sensorek Panda -> https://kuamka.com.pl/produkt/kontrastowy-sensorek-panda/
  5. Zabawka sensoryczna lama Kornelek -> https://kuamka.com.pl/produkt/zabawka-sensoryczna-lama-kornelek/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *