3 sposoby na prasowanie ubrania z jedwabiu.

Image by Freepik

Jedwab jest naturalnym włóknem, zaliczanym do materiałów szlachetnych. Ubrania jedwabne cechują się świetną oddychalnością oraz eleganckim, luksusowym wyglądem. Każda właścicielka jedwabnych ubrań zna na pewno uczucie, gdy po ich wypraniu przychodzi czas na rozprasowanie bardzo widocznych zagnieceń. Materiał nie jest odporny na wysoką temperaturę, a idealne wyprasowanie zagnieceń na niskiej temperaturze może być udręką. Dzisiaj podzielę się z Tobą moimi sprawdzonymi sposobami jak sprawić, aby prasowanie jedwabiu było łatwe i przyjemne.

1. Prasuj jedwab, gdy jest jeszcze delikatnie wilgotny.

Nie zaleca się prasowania jedwabiu parą lub poprzez skraplanie zagnieceń wodą, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia materiału i powstania odbarwień w miejscu kontaktu z wodą. Co innego, gdy całe ubranie jest równomiernie wilgotne = jest to idealny moment na prasowanie. Jeśli trzymasz w ręku zaufane żelazko, możesz prasować najniższą temperaturą bezpośrednio na lewej stronie ubrania. Jeśli nie – prasuj poprzez np. bawełniany ręcznik. 

Uwaga: przy prasowaniu przez ręcznik kuchenny można zwiększyć delikatnie temperaturę prasowania (ważne, aby wyłącznik parę). Ważne jest, aby nie przegrzewać materiału w jednym miejscu – lepiej parę razy wrócić do jednego miejsca, niż prasować ten sam kawałek przez długi czas.

2. Przed prasowaniem suchego ubrania, powieś je na wieszaku w zaparowanej łazience.

Jeśli chcesz odświeżyć ubranie, powieś je na wieszaku przed wejściem pod prysznic/ do wanny. Para, która powstanie w łazience, w wyniku ciepłej wody, równomiernie zwilży Twoje ubranie. Ułatwi to prasowanie i zabezpieczy materiał przed ewentualnym przypaleniem (suchy jedwab łatwiej jest przypalić). 

3. Przechowuj ubrania z jedwabiu na delikatnych wieszakach.

Wkładanie rzeczy z jedwabiu na półkę i przygniecenie ich innymi ubraniami spowoduje, że będziesz mieć więcej pracy przy prasowaniu. Sprawdzonym sposobem jest przechowywanie jedwabiu na wieszakach (najlepiej miękko zakończonych. Sprawdź zawsze czy wieszak nie ma elementów, które mogłyby zahaczyć materiał). Ważne, aby ubranie miało przestrzeń w szafie. Nie doprowadzaj do sytuacji, gdzie ubrania są ściśnięte jeden przy drugim. Nie tylko spowoduje to więcej zagnieceń, ale pocieranie o siebie ubrań, może uszkodzić materiał (szczególnie unikaj kontaktu jedwabiu z cekinami i innymi elementami mogącymi zahaczyć materiał).

Czytanie tych instrukcji przez osoby, które nigdy nie użytkowały jedwabnych rzeczy, może okazać się odstraszające – nic bardziej mylnego. Nie można odmówić jedwabiu delikatności, ale w praktyce okazuje się, że wdrożenie tych prostych zasad ułatwia nam pracę, a przestrzeganie ich zabezpiecza nasze ubrania przed zniszczeniem. Jedwab jest również łatwiejszy w prasowaniu, niż chociażby len 😊 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *