5 Zabaw z dzieckiem przy użyciu rzeczy, które zawsze znajdziesz w domu.

Z pewnością najtrudniejszym aspektem dla każdego rodzica jest pogodzenie obowiązków zawodowych i domowych z pełnowymiarową i wartościową opieką nad własną pociechą… Niestety nie zawsze jest to możliwe, a chcemy jak najlepiej dla swojego dziecka. Zatem, w jaki sposób zorganizować kreatywne zabawy z dzieckiem, tak aby zyskać choć chwilę na odpisanie na maila od szefa, wstawienie obiadu do piekarnika czy zwyczajne napicie się ciepłej kawy?

Mam dla Was 5 fajnych aktywności z wykorzystaniem rzeczy, które zawsze znajdziecie w domu. W Waszej kuchni z pewnością znajdzie się mąka, płyn do naczyń, makaron czy słomki a dzięki nim z pewnością zdobędziecie trochę czasu dla siebie.

Dzieciaki świetnie bawiły się w ubraniach polskiej marki NUNU

1. MASY PLASTYCZNE

Uwielbiam wszelkiego rodzaju masy plastyczne! Są banalne w przygotowaniu i dają dużo świetnej zabawy☺ 

Zaangażowanie dziecka możemy uzyskać już na etapie przygotowywania masy. Wsypywanie , przelewanie, czy ugniatanie to fantastyczna bomba sensoryczna dla jego zmysłów – dzieciaki kochają się brudzić, dlatego zadbaj o odpowiednie miejsce dla takiej zabawy. Najlepszym rozwiązaniem jest folia malarska położona bezpośrednio na podłogę. Sprzątanie po zabawie zajmie Ci zaledwie kilka sekund.

Gdy masa będzie już gotowa, możesz poprosić o ulepienie z niej przeróżnych rzeczy: zwierzątek, pierogów, a nawet stworzenie domu dla lalek! Dobrym pomysłem , w szczególności dla młodszych dzieci jest zabawa z wałkiem i foremkami! Nawet 3-letnie dziecko będzie zafascynowane możliwością samodzielnej pracy twórczej. 

Przykładowe masy : masa solna, ciastolina, piasek kinetyczny.

2. ZABAWY ZE SŁOMKĄ

Z pewnością w każdej kuchni znajdziemy słomkę. Każde dziecko lubi przez nią pić, ale może posłużyć nam jako świetny materiał na zabawę. Wystarczy pociąć kilka słomek w różnych kolorach na fragmenty i dać dziecku sznurek! Nawlekanie jest wyjątkowo angażującą zabawą, uczy dzieci skupienia uwagi i usprawnia działania motoryczne dłoni dziecka. Dla starszych dzieci możemy tę zabawę zmodyfikować i delikatnie utrudnić, wykorzystując segregację kolorów lub układając konkretny wzór do tworzenia – pamiętajcie, aby słomki były dość duże i aby nawlekanie nie stanowiło zbyt dużej trudności dla dziecka.

3. MALUJEMY PIANĄ (jest to zabawa dla starszych dzieci)

Kolejną ciekawą propozycją jest wykorzystanie słomki, kubeczka z wodą, płynem do naczyń i odrobiną barwnika spożywczego.

Rozkładamy dziecku na zabezpieczanej powierzchni kartkę papieru, stawiamy kubeczek z naszym kolorowym płynem i dmuchamy! Kolorowa piana, która wylewa się z kubeczka będzie tworzyła nietuzinkowe wzory na kartce papieru w pięknych pastelowych kolorach. Po zabawie możecie wysuszyć pracę, uprasować i powiesić na ścianie jako dzieło małego artysty.

Alternatywą dla młodszych dzieci są bańki mydlane domowej roboty. Do ciepłej wody dolewacie płyn do naczyń, odrobinę cukru (dzięki temu bańki nie pękają tak łatwo ☺). Dolną krawędź słomki nacinamy „na 4” i do dzieła rodzice! Proponuję jednak, aby to rodzic wykonywał bańki ze względu na ryzyko, że maluch może opić się płynu, a tego byśmy nie chcieli.

4. MAKARONOWE ZABAWY

Makarony… Ahh, któż ich nie kocha. Nie dość że są obłędnie smaczne, to jeszcze stanowią genialny materiał plastyczny!

Suche makarony można nawlekać , przyklejać, a także malować farbami. Co za tym idzie? Stanowią materiał, który pozwoli zaaranżować naprawdę długą i wieloetapową zabawę.

Zwykły makaron „penne” może zamienić się w kolorowe rybki, miska w akwarium, a słomka w wędkę! 

Pomysły na zabawę nie mają końca. Dajmy się ponieść wyobraźni razem z dziećmi!

5. MALUJEMY W MĄCE

Mąka – królowa kuchni, podstawowy składnik wielu potraw, a także podstawowy produkt, którego po prostu nie może zabraknąć w szafce każdej gospodyni. 

Do tej zabawy potrzebujemy tacki, najlepiej dużej. Na tackę rozsypujemy mąkę i w ten sposób tworzymy dla dziecka przestrzeń plastyczną do pisania, malowania , odtwarzania wzorów, figur, czy też liter. Możemy po niej pisać palcem, ale także świetnie sprawdza się długa wykałaczka. Jeśli chcecie troszkę upgradować tę zabawę to możecie wydrukować gotowe wzory do odtwarzania. Jeszcze fajniejszą opcją tej zabawy jest wykorzystanie plastikowego przezroczystego pudełka, do którego wkładamy latarkę/ lub lampkę na baterie. Na wieczku pudełka rozsypujemy mąkę i gasimy światło. Jest efekt „WOW”! I wierzcie mi, ten efekt jest gwarancją udanej zabawy dla waszych pociech.

Pamiętajcie, że są to tylko propozycje i możecie je dowolnie modyfikować, a jedynym ograniczeniem w tych zabawach jest tylko wyobraźnia, która jak wiadomo nie ma granic! 

Udanej zabawy! ☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *